identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Břetislav Kohoušek

  Břetislav Kohoušek

  • Narození: 01.02.1891, Rosice nad Labem
  • Úmrtí: 13.09.1954 (63let), Pardubice
  • Post: obránce
  O hráči

  V neděli 1. února roku 1891 se v Rosicích nad Labem narodil Břetislav Kohoušek. Už od mládí holdoval sportu, a to sportu tehdy ještě stále mladému – kopané. Již v roce 1908, když mu bylo 17 let, najdeme jeho jméno v sestavě prvního týmu SK Pardubice, tedy klubu, který po ústupu počáteční slávy chrudimské kopané v regionu kraloval.

  Zatímco v pozdějších letech byly hlavními fyzickými znaky Břetislava Kohouška knírek a vyšší čelo, v mladém věku zdobil jeho hlavu hustý porost. Na jedné fotografii z jeho začátků to kronikář klubu okomentoval těmito slovy: „Břeťa, ještě plnohřívý“. Už v raném věku byl student pardubické reálky chválený za svou hru. V květnu roku 1909 zmínily Národní listy jeho výkon v dresu pardubické rezervy proti SK Chrudim při výhře 9:0 takto: „Rezerva v dobré formě, vynikal Kohoušek neúnavnou hrou.“ Zprvu nastupoval v útoku, v pozdějších letech se přesunul do obrany.

  V roce 1911 prošel vojenskou službou u 28. pěšího pluku jako jednoroční dobrovolník a po návratu do civilu byl stálým členem sestavy SK Pardubice. Byl u řady významných utkání, například proti irskému Celtiku Belfast (1912), nad kterým v prvním zápase SK vyhrál 3:1 a v odvetě odešel stejným poměrem poražen. Během Velké války začal spolupracovat s o tři roky starším Otou Reschem, kapitánem a sekretářem SK Pardubice. Ten byl zkraje války zraněn a začal rozvíjet obchodní aktivity, které v pozdější době (1919) přerostly v otevření Bankovního domu Resch. Tam pracovně zakotvil i Kohoušek a po Reschově smrti v roce 1929 vedl tento finanční ústav právě on.

  Ale zpět k fotbalové kariéře. Tu Kohoušek strávil téměř celou v týmu SK Pardubice, kde už v roce 1914 navlékal kapitánskou pásku, která se mu vrátila v poválečných letech – patřila mu v období 1919–1924. Když v listopadu roku 1923 nastoupil v zápase proti Kolínu ke svému 700. utkání v dresu SK, informovaly o tom i respektované Národní listy.

  Kariéru měl Břetislav Kohoušek na tehdejší dobu nezvykle dlouhou. Ještě v roce 1925, ve svých 34 letech, nastupoval v prvním týmu, a to dokonce k mezinárodním zápasům. Například proti Rapidu Vídeň, který v červenci vyhrál v Pardubicích 2:1. Vytvořil obrannou dvojici s tehdy mladým, ale později velmi slavným Ladislavem Ženíškem, držitelem stříbra z MS 1934.

  A jak byla myšlena skutečnost, že strávil „téměř“ celou kariéru v SK Pardubice? Řadu utkání totiž odehrál za jiný tým – firemní Reschovu XI., kterou tvořili zaměstnanci Bankovního domu Resch. Byl to silný tým, protože známý mecenáš sportu Ota Resch ve své firmě zaměstnával většinu hráčů SK Pardubice. Ke Kohouškovi měl nadstandardní vztah, takže nebylo divu, že Břetislav v jeho firemní hierarchii stoupal. Jak již bylo uvedeno, po Reschově smrti se stal ředitelem jeho bankovního ústavu.

  Břetislav Kohoušek zemřel dne 13. září 1954 v relativně nízkém věku, v 63 letech. Odešel tak jeden z nejlepších hráčů prvních desetiletí historie SK Pardubice.

  Kariéra

  1908 - 1925 SK Pardubice

  Břetislav Kohoušek v článcích
  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  S pardubickými kluby se pražská Sparta střetává ve vzájemných soubojích více než 100 let.