identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  98 let od 20.02.1920 - první utkání Slavoje Pardubice (pozdější Lokomotiva) na hřišti ve Svítkově, Slavoj vítězí 2:0

  Břetislav Kohoušek

  Břetislav Kohoušek

  • Narození: 01.02.1891, Rosice nad Labem
  • Úmrtí: 13.09.1954 (63let), Pardubice
  • Post: obránce
  O hráči

  V neděli 1. února roku 1891 se v Rosicích nad Labem narodil Břetislav Kohoušek. Už od mládí holdoval sportu a to sportu tehdy ještě stále mladému - kopané. Už roku 1908 najdeme jeho jméno v sestavě SK Pardubice, což byl tým, který poté, co poněkud ustoupila počáteční sláva chrudimské kopané, v regionu kraloval.

  Zatímco v pozdějších letech byl jeho vzhled typický knírkem a vyšším čelem, v mladém věku (v SKP se probojoval do prvního týmu v 18 letech) zdobil jeho hlavu hustý porost. Což na jedné fotografii z jeho začátků kronikář klubu okomentoval slovy „Břeťa, ještě plnohřívý“. Už v raném věku byl chválený za svou hru, už v květnu roku 1909 zmínily Národní listy jeho výkon v dresu pardubické rezervy proti SK Chrudim při výhře 9:0 slovy: „Rezerva v dobré formě, vynikal Kohoušek neúnavnou hrou.“ Zprvu nastupoval v útoku, v pozdějších letech se přesunul do obrany.

  V roce 1911 si odsloužil vojenskou službu u 28. pěšího pluku jako jednoroční dobrovolník a po návratu do civilu byl stálým členem sestavy SK Pardubice. Byl u řady významných utkání, například proti irskému Celtiku Belfast (1912), což dokumentuje řada fotografií. Ve válečných letech začal, jak dokazuje dochovaná korespondence, spolupracovat s o tři roky starším Otou Reschem, kapitánem a sekretářem SKP. Ten byl zkraje Velké války zraněn a začal rozvíjet obchodní aktivity, které v pozdější době přerostly v otevření Bankovního domu Resch. Tam pracovně zakotvil i Kohoušek a po Reschově smrti v roce 1929 vedl tento finanční ústav právě on.

  Ale zpět k fotbalové kariéře. Tu téměř celou strávil Kohoušek v týmu SK Pardubice, kde už v roce 1914 navlékal kapitánskou pásku, která se mu vrátila v poválečných letech a patřila mu v období 1919 - 1924. Když v listopadu roku 1923 nastoupil v utkání proti Kolínu ke svému 700. utkání v dresu SKP, informovaly o tom i respektované Národní listy.

  Kariéru měl Břetislav Kohoušek na tu dobu nezvykle dlouhou. Ještě v roce 1925, ve svých 34 letech, nastupoval v prvním týmu, a to dokonce k mezinárodním zápasům. Například proti Rapidu Vídeň, který v červenci vyhrál v Pardubicích 2:1. Kohoušek tehdy vytvořil obrannou dvojici s později slavným Ladislavem Ženíškem, držitelem stříbra z MS 1934.

  A jak bylo myšleno, že strávil „téměř“ celou kariéru v SK Pardubice? Řadu utkání totiž odehrál za ještě jeden tým - firemní Reschovu XI., kterou tvořili zaměstnanci Bankovního domu Oty Resche. A byl to silný tým, známý mecenáš sportu Ota Resch ve své firmě zaměstnával většinu hráčů SK Pardubice. Ke Kohouškovi měl nadstandardní vztah a ten v jeho firemní hierarchii stoupal. Jak již bylo uvedeno, po Reschově smrti se stal ředitelem tohoto bankovního ústavu.

  Břetislav Kohoušek zemřel v relativně nízkém věku. Tento svět opustil 13. září 1954, odešel tak jeden z nejlepších hráčů prvních desetiletí historie SK Pardubice.

  Kariéra

  1908 - 1925 SK Pardubice

  Břetislav Kohoušek v článcích
  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  S pardubickými kluby se pražská Sparta střetává ve vzájemných soubojích více než 100 let.