identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  64 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Ladislav Ženíšek

  Ladislav Ženíšek

  • Narození: 07.03.1904, Praha
  • Úmrtí: 14.05.1985 (81let), Praha
  • Post: útočník, obránce
  O hráči

  Svou fotbalovou kariéru začal ve vinohradském ČAFC, v roce 1923 přestoupil do SK Pardubice, kde mu majitel bankovního domu Ota Resch nabídl zaměstnání. Svůj příchod do pardubického klubu sám Ženíšek detailně popsal ve své životopisné knize. Z Pardubic přestoupil do Viktorie Žižkov, poté byl angažován v zámoří ve Spartě Chicago, odtud se vrátil roku 1929 na Žižkov, ale zanedlouho odešel do pražské Slavie.

  Stal se jedním z pilířů reprezentačního týmu, ve kterém debutoval v roce 1926 v obranné dvojici se svým pardubickým spoluhráčem Eduardem Krčmou. Největšího úspěchu dosáhl na MS 1934, na němž získal, jako nejstarší hráč celého šampionátu (bylo mu 30 let!), stříbrnou medaili. Na sklonku kariéry znovu oblékl dres Viktorie Žižkov a představil se i na pardubickém Všesportovním stadionu. Tím se stal jediným hráčem slavné éry SK Pardubice ze dvacátých let, kdo si v prvoligovém utkání zahrál na vysněném stadionu…

  Po skončení kariéry se věnoval trenérské práci, vedl 15 různých klubů, v letech 1951 - 1952 koučoval reprezentační tým. Se známým rozhlasovým reportérem Otakarem Procházkou napsal dvě knihy. Zemřel ve věku 81 let po vleklé nemoci.

  5x se stal mistrem ligy s SK Slavia (1930, 1931, 1933, 1934, 1935)
  22x reprezentoval ČSR

  Kariéra

  do 1923 ČAFC Vinohrady
  1923 - 1925 SK Pardubice
  1925 - 1927 SK Viktoria Žižkov
  1939 Sparta Chicago
  1929 - 1936 SK Slavia Praha
  1936 - 1939 SK Viktoria Žižkov

  Ladislav Ženíšek v článcích
  Oblékali pardubický dres a zahráli si na MS

  Oblékali pardubický dres a zahráli si na MS

  Sledujete fotbalové mistrovství světa? Je to trochu naivní otázka, protože zprávy o tomto sportovním svátku nejde přehlédnout ani ignorovat. A představte si, že byly roky, kdy se na zeleném pažitu při přehlídce těch nejlepších proháněli také hráči, kteří prošli pardubickými fotbalovými kluby.

  Ota Resch. Muž, bez něhož by nebyl "Letní" stadion

  Ota Resch. Muž, bez něhož by nebyl "Letní" stadion

  Jméno Oty Resche je dnes známé spíše pardubickým historikům. Každopádně je to jediný pardubický fotbalista, který byl zahrnut do projektu Pardubický Slavín, který mapuje místa odpočinku slavných pardubických osobností. Právě on byl jedním z hlavních iniciátorů výstavby pardubického sportovního stadionu, zaslouží si naši malou vzpomínku.  

  Krčma: první Pardubák v reprezentaci

  Krčma: první Pardubák v reprezentaci

  Hned na úvod říkáme: následující věty hovoří o prvním hráči z Pardubic, který nastoupil za, řečeno dnešním pohledem, reprezentační A-tým. Stal se jím v roce 1926 Eduard Krčma.

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  S pardubickými kluby se pražská Sparta střetává ve vzájemných soubojích více než 100 let.

  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Který nejslavnější fotbalista oblékal dres pardubického klubu? Máme dva kandidáty: Ladislava Ženíška, držitele stříbra z MS 1934 a Andreje Kvašňáka, který má stejný kov z MS 1962. Mezi jejich angažmá je ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco Andrej Kvašňák barvy vojenské Dukly Pardubice na konci padesátých let oblékl na základě rozkazu, Ladislav Ženíšek se o dres SK Pardubice v první polovině dvacátých let musel poprat. I proto se dnes podíváme na jeho působení v jednom z pardubických klubů.