identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  František Paul

  František Paul

  • Narození: 28.04.1898, Pardubice
  • Úmrtí: 08.11.1976 (78let), Plzeň
  • Post: útočník
  O hráči

  František Paul se narodil v roce 1898 v Pardubicích a jako mladý začal hrát fotbal. „Jeho“ klubem byla Studentská XI. Pardubice, založená v roce 1910 pardubickými studenty. V roce 1915 byl kapitánem právě Franta Paul, což dokládá pozdější zápis z kroniky konkurenčního SK Pardubice.  

   

  V 6. třídě gymnázia v roce 1916 ze studií zběhl a odešel hrát a zpívat k soukromým kočovným divadelním společnostem, kde působil až do roku 1919. Poté působil jako herec a zpěvák v několika oblastních divadlech.  V první polovině 30. let 20. století začal hrát na různých operetních představeních v Praze a v Brně. Po válce byl 7 let šéfem operety v Olomouci, od roku 1954 působil v Hudebním divadle v Karlíně, kde nejen hrál a zpíval, ale pracoval zde zejména jako divadelní režisér. Věnoval se také herecké dráze, vidět jste ho mohli ve slavných filmech, jako jsou Kristián, Hotel Modrá hvězda, nebo Přítelkyně pana ministra.

   

  Dcerou tohoto bývalého kapitána Studenské XI. (později AFK a Tesla) je známá herečka Jana Paulová.

  Kariéra

  1915 - 1919 Studentská XI. Pardubice

  František Paul v článcích
  Pardubický fotbal a umělecký svět

  Pardubický fotbal a umělecký svět

  Znáte herečku Janu Paulovou? Určitě ano, takže informace, že její tatínek byl před sto lety kapitánem jednoho z pardubických fotbalových klubů, pro vás možná bude zajímavá. Vybrali jsme pro vás tři příklady, kdy se pardubičtí fotbalisté prosadili i v uměleckých kruzích.