identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Milan Sandhaus

  Milan Sandhaus

  • Narození: 11.03.1927, Sezemice
  • Úmrtí: 17.04.1998 (71let), Pardubice
  • Post: útočník
  O hráči

  Rodák ze Sezemic Milan Sandhaus žil v mládí s rodiči v Praze a fotbalovou kariéru načal poté, co byl získán do Slavie na červnovém náboru roku 1942 jako patnáctiletý. Hned od začátku července 1942 byl zaregistrován jako mladší dorostenec.

   

  V útoku hrával vždy na pravé či levé spojce a měl pověst spolehlivého nahrávače. Vrcholem jeho působení v dorostu byl v roce 1946 start na Bensemannově poháru (zakladatel magazínu Kicker) v Ženevě. Pod trenéry Jezberou a Bokšayem prošel tým turnajem bez porážky s jednou remízou a o vítězi rozhodoval los, který mladým slávistům nepřál, skončili druzí. I tak je mohlo těšit, že do kabiny jim přišel popřát sám velvyslanec ČSR. Milan Sandhaus odehrál celý turnaj a hrál pravou spojku vedle Miloslava Charouzda (tehdy vypůjčen z mistrovského týmu Bohemians), který dal později přednost hokeji a najdete ho v sestavě mistrů světa 1949.

   

  Na podzim 1946 mladý Sandhaus nastupoval za rezervu dospělých, kde odehrál devět utkání. Na jaře 1947 si už zahrál v ligových zápasech vedle Bicana a je zapsán mezi mistry ligy 1947, spolu s dalšími Pardubáky Karlem Trojanem a Bohumilem Říhou. Tehdy již patřil k nadějným hercům (v té době statoval v Divadle 5. května), Slavia mu tedy umožnila hostování v SK Břevnov, ale Sandhaus k 1.1.1948 požádal o přestup do MZK (dřívější SK) Pardubice, neboť nastoupil divadelní angažmá v tamním Východočeském divadle.

   

  V roce 1948 byl jedním z aktérů památného souboje mezi SK (MZK) Pardubice proti ATK (Dukle) Praha o postup do ligy, ve kterém nově vytvořený vojenský tým pardubický celek ve třech zápasech přemohl. Za SK, později pojmenovaný MZK a ČSSZ, odehrál Milan Sandhaus poslední mistrovské utkání roku 1954.

   

  Ve Východočeském divadle v Pardubicích se stal významným a mnohaletým členem hereckého souboru, kde vystupoval až do roku své smrti (1998). Poprvé v českém filmu debutoval až jako čtyřicetiletý, tak pozdě především díky svému angažmá na regionálních pódiích. Obsadil hlavní roli v detektivce Past na kachnu, sehrál ale bezpočet menších rolí ve filmech, ale vidět ho můžete také v seriálech 30 případů majora Zemana, nebo Dobrodružství kriminalistiky.

   

  Fotbal miloval až do své smrti a nezapomínal ani na Slavii, celkem 7x nastoupil za slávistickou jedenáctku internacionálů. Později se postaral o řadu startů tohoto týmu ve východočeském regionu. Naposledy se v červenobílém dresu objevil roku 1974 na pár minut v Nové Pace na memoriálu Vlasty Kopeckého. Ke své fotbalové kariéře se ve větším rozhovoru vrátil na začátku 90. let v almanachu VCHZ Pardubice.

   

   

  * Zčásti s využitím textu slávistického historika p. Vladimíra Zápotockého

   

   

  Kariéra

  1942 - 1947 SK Slavia Praha
  1947 SK Břevnov
  1948 - 1954 SK (MZK) Pardubice 

  Milan Sandhaus v článcích
  Jak vojáci před 68 lety "zařízli" SK Pardubice…

  Jak vojáci před 68 lety "zařízli" SK Pardubice…

  Fotbal - a sport obecně - má být apolitickou činností. Ale jen do té doby, než do činnosti klubů zasáhne vyšší moc v podobě politického rozhodnutí. Tak, jako se to v létě roku 1948 přihodilo kdysi slavnému klubu SK Pardubice. 

  Pardubický fotbal a umělecký svět

  Pardubický fotbal a umělecký svět

  Znáte herečku Janu Paulovou? Určitě ano, takže informace, že její tatínek byl před sto lety kapitánem jednoho z pardubických fotbalových klubů, pro vás možná bude zajímavá. Vybrali jsme pro vás tři příklady, kdy se pardubičtí fotbalisté prosadili i v uměleckých kruzích.