identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Arnošt Smrž

  Arnošt Smrž

  • Narození: 10.01.1911, Cerekvice u Hořic
  • Úmrtí: 20.05.1945 (34let), Pardubice
  • Post: útočník
  O hráči

  Arnošt Smrž se narodil 10. ledna 1911 v Cerekvice u Nové Paky, ovšem po stěhování začal základní školu navštěvovat za Světové války ve Skutči. Tehdy chodil o dva ročníky níže Jiří Zástěra, pozdější fotbalový reprezentant. Smrž studoval ve Skutči také měšťanku, po jejím absolvování nastoupil ke studiu na Obchodní školu v Pardubicích, kterou o rok později vyměnil za Obchodní akademii v Chrudimi, kde ukončil studium v roce 1931.

  To již byl hráčem prvního týmu SK Pardubice, kde nastupoval již v dorostenecké kategorii po boku pozdějších ligových hráčů, jako byli Synek, Praus, nebo Ráliš. Již v necelých 17 letech bojoval za dorostenecký výběr Východočeské župy fotbalové, první gól v dresu dospělých vstřelil v srpnu 1928 v přátelském utkání do sítě ligového týmu SK Libeň. „Dorostenec Smrž do týmu dobře zapadne,“ psal po následné výhře 5:2 nad Chrudimí týdeník Východ.

  Až do konce roku 1930 patřil Arnošt Smrž, stále ještě student chrudimské Obchodní akademie, k oporám pardubického klubu, který měl amatérský statut a tak mu byla 1. liga zapovězena. Hbitý, 170 centimetrů vysoký útočník, si ale cestu do ligy přece jen našel. Zkraje roku 1931 po něm sáhla pražská Sparta a čekal ho tuhý boj o místo v její sestavě. V červnu téhož roku ještě jednou oblékl pardubický dres v meziměstském utkání proti Vídni, které Východočeši prohráli 1:4.

  Poté se Smrž vrátil znovu na Letnou, jenže tam byla tak velká konkurence, že odehrál jen jedno prvoligové utkání. Šlo o duel proti Bohemians na jaře 1933, ve kterém sahal se Spartou po titulu. Jenže o něj rudí kvůli remíze 2:2 s Bohemians přišli! Smrž ve sparťanském útoku k titulu nepomohl a paradoxem je, že ztrátu do značné míry zařídil jiný Pardubák na straně klokanů – Jaromír Skála.

  To byla labutí píseň Arnošta Smrže ve sparťanském dresu, krátce poté ho čekaly na vojenské povinnosti. „Odveden byl 12. dubna 1933 a prezenční službu absolvoval od července 1933 do září 1934 u Pěšího pluku 30 Aloise Jiráska ve Vysokém Mýtě. O pár měsíců později, v lednu 1935, byl povýšen do hodnosti podporučíka pěchoty v záloze,“ píše Petr Středa v článku „Kdo byl ten druhý“ ve Zprávách KPP číslo 7-8/2016.

  Na jaře 1934 už byl uvolňován k utkáním „svého“ SK Pardubice, kam se fotbalově na dnešní Letní stadion vrátil. Po skončení vojenské služby bydlel v centru města v Jindřišské ulici a jako úředník nastoupil do Explosie Semtín. Proto bylo jen otázkou času, kdy se fotbalově přesune do jejího firemního klubu, kde se tehdy ujal trenérského žezla Eduard Krčma, dlouholetá opora pardubického SK. Explosia měla tehdy velké ambice, přišel další exsparťan Kvídera, a v sezóně 1935/1936 si firemní jedenáctka, která hrála svá utkání na dnes již neexistujícím stadionu v Semtíně, vybojovala postup do divize českého venkova, tehdy druhé nejvyšší soutěže.

  Na sklonku 30. let se nad Evropou začala zatahovat mračna a na podzim roku 1938 byl do armády povolán také podporučík Arnošt Smrž. „Nemůžeme použíti služby následujících borců: Smrže, Náhlovského, Marečka a Jägera. Jedná se o hráče-vojíny, my však nastupujeme ke všem zápasům, jež jsou nám určeny,“ stýskal si semtínský klub v tehdejší těžké době.

  Arnošt Smrž, tehdy ve věku 27 let, byl demobilizován 12. listopadu 1938 a vrátil se ke svému civilnímu povolání úředníka v Explosii. V říjnu 1942 se oženil s Jitkou Šrettrovou z Pardubic, narodily se jim dvě děti, ale to už byla útočníkova fotbalová kariéra minulostí. Nicméně měl možnost chodit na pardubický Všesportovní stadion, kde se tehdy hrála špička 1. ligy.

  A pak přišel květen roku 1945. Zatímco válka v Evropě pomalu utichala, v Protektorátu se stále německá vojska držela. Vypuklo květnové povstání a nevyhnulo se ani Pardubicím. V úterý 8. května okolo desáté hodiny vyzval Národní výbor městským rozhlasem příslušníky někdejší československé armády, aby se dostavili před radnici. „Hodinu poté už vedl nadporučík Vladimír Eliáš skupinu vojáků, která vyrazila po dnešní Třídě míru směrem k letišti, které chtěli převzít od německé armády,“ píše historik Středa.

  Jenže na úrovni ulice Sladkovského, v místech, kde i dnes sídlí lékárna, do skupiny vojáků úmyslně najelo německé obrněné vojenské auto. Navíc z něj vojáci zahájili palbu, zranili 18 osob, z toho dvě zranění byla vážná. Několik hodin poté zemřel npor. Vladimír Eliáš, Arnošt Smrž byl převezený s vážným zraněním hlavy do pardubické nemocnice. „Byl v bezvědomí, značně pohmožděn v obličeji a na hlavě, měl komplikovanou zlomeninu nohy a další zranění po celém těle,“ cituje historik Středa dobové záznamy.

  Arnošt Smrž, jehož život byl neodmyslitelně spjatý s fotbalem, kde to dotáhl až do předního českého klubu, měl vážná zranění, se kterými již lékaři nedokázali bojovat. Na žádost rodiny byl 19. května propuštěn domů, kde následujícího dne zemřel. Jeho oběť delší dobu připomíná pamětní deska padlých zaměstnanců v objektu semtínské Explosie.

  Epilog, který nám udělal radost? V začátku roku 2021 byla u lékárny na Třídě míru odhalena pamětní deska připomínající incident, který stál npor. Vladimíra Eliáše a ppor. Arnošt Smrže jejich životy. Až půjdete okolo, budete už vědět, že i fotbalisté v Pardubicích pokládali své životy za naši svobodu.

  Kariéra

  do 1931 SK Pardubice
  1931 - 1934 AC Sparta Praha
  1934 - 1935 SK Pardubice
  1936 - 1941 SK Explosia Semtín