identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  98 let od 20.02.1920 - první utkání Slavoje Pardubice (pozdější Lokomotiva) na hřišti ve Svítkově, Slavoj vítězí 2:0

  Karel Levý

  Karel Levý

  • Narození: 01.05.1897, Vysoké Mýto
  • Úmrtí: 18.06.1980 (83let), Pardubice
  • Post: útočník
  O hráči

  Karel Levý se v klubu SK Pardubice začal objevovat od počátku dvacátých let a nastupoval na pravém křídle. V roce 1923 si ho všimla pražská SK Slavia, ve které strávil půl sezóny (odehrál 17 utkání a vstřelil 2 branky), během které se zúčastnil mj. zájezdu do Turecka. Po návratu do Pardubic se podílel na dalších úspěších SK Pardubice, týmu, který patřil k nejlepším na českém venkově. V roce 1923 vyhrály Pardubice mistrovství Východočeské župy fotbalové, totéž o dva roky později, v roce 1928 se Levý podílel na vítězství v Poháru svobody, pro který věnoval cenu sám ministerský předseda František Udržal. Mezitím nastupoval v župních výběrech, což jen potvrzuje, že šlo o vynikajícího fotbalistu své doby.

  Ale neprosazoval jen na fotbalovém trávníku. Učarovalo mu letectví a již během 1. světové války získal pilotní průkaz. Stalo se to 28. září 1918 a stal se jedním z nejstarších českých diplomovaných letců. V poválečných letech se věnoval letectví dál, spolu se svým kamarádem Jaroslavem Lonkem stáli u vzniku Východočeského aeroklubu Pardubice (VAP). Karel Levý se stal jeho šéfpilotem, instruktorem, nicméně věnoval se i dalším činnostem, pravidelně se zúčastňoval závodů sportovních letounů.

  V březnu 1938 absolvoval v Prostějově kurz pro učitele praktického létání v rámci předvojenské výchovy budoucích letců, nicméně pro vyšší věk se již nemohl stát vojenským pilotem. Karel Levý byl v průběhu 2. světové války dvakrát uvězněný. Jeho kamarád Jaroslav Lonek, se kterým zakládali Východočeský aeroklub, se po vzniku Protektorátu Čechy a Morava dostal přes Polsko do Sovětského svazu. Tam byl internován, poté vycvičen jako agent NKVD a vyslán zpět do protektorátu se zpravodajskými úkoly. Vybudoval síť i na Pardubicku a v souvislosti s tím si gestapo přišlo 9. února 1941 i pro Karla Levého. Zadržený (a později popravený) Lonek však nepromluvil a tak byl Levý v červenci téhož roku propuštěný.

  Podruhé si gestapo pro Karla Levého přišlo 6. května 1944 a byl poslán do koncentračního tábora v německém Flossenbürgu, nedaleko českých hranic. Strávil zde téměř dva roky, na konci války se tehdy již téměř 48 letý Levý se ocitl v jednom z pochodů smrti. V pondělí 23. dubna 1945 s několika ruskými spoluvězni z pochodu utekl. Již na českém území získal civilní šaty a poté se vrátil vlakem do Pardubic.

  Po válce pardubický aeroklub obnovil svou činnost a Levý u toho nechyběl. Absolvoval kurz instruktora praktického létání v Kralupech nad Vltavou. Po roce 1948 mu však komunisté zakázali létat. Karel Levý žil v Pardubicích až do své smrti, kdy zemřel 18. června 1980 ve věku 83 let jako jeden z posledních hráčů slavné generace SK Pardubice, která ve dvacátých letech sklízela řadu úspěchů. Jak ale bylo naznačeno, odešel člověk, jehož život byl velmi bohatý i mimo fotbalové trávníky.

  Kariéra

  do 1923 SK Pardubice
  1923 SK Slavia Praha
  1923 - 1929 SK Pardubice

  Karel Levý v článcích
  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Když v roce 1928 inicioval mecenáš pardubického sportu <a href="http://pardubickyfotbal.webdoit.cz/osobnosti/print/5?code=Ota-Resch" target="_blank" rel="">Ota Resch</a> vznik soutěže o&nbsp;Pohár svobody, myšlenka se ujala, tehdejší ministr Národní obrany František Udržal&nbsp;nechal zhotovit pro vítěze krásnou&nbsp;trofej a mohlo se začít.