O hráči
Rudolf Wittmann se narodil v dnešním Sokolově a do SK Pardubice přišel v roce 1935 ze Sparty Dašice. Zpočátku nastupoval v B-týmu, s pozdějšími spoluhráči z prvního celku Provazníkem, nebo Hendrychem. V létě 1936 psala média o tom, že Wittmann a Štětka, dosud hrající v týmu pohostinsky jako vojíni, v klubu zůstanou a ten jim poskytne dobré zaměstnání.
Už v září 1936 se Wittmann probojoval do reprezentačního výběru, který hrál přípravné utkání proti Viktorii Žižkov. Pardubický útočník si zahrál po boku takových hvězd, jako byli Bradáč, Kopecký, nebo Kolský. Sezóna 1936/1937 se pardubickému klubu vydařila, vybojoval si prvenství v divizi českého venkova, na jaře 1937 ale musel řešit i jednu administrativní záležitost. Klub Sparta Dašice si u VŽF stěžoval, že Rudolf Wittmann přestoupil do města perníku neoprávněně… Hrozící problém se ale podařilo dohodou klubů zažehnat.
V létě 1937 vybojoval SK Pardubice postup do 1. ligy. Wittmann byl u rozhodujících zápasů kvalifikačního turnaje (vstřelil dvě branky) a z pozice levého křídla byl velkým nebezpečím pro obrany soupeřů. Nechyběl pak v premiérovém ligovém utkání proti Náchodu, které se hrálo na Letním stadionu 22. srpna 1937.
V průběhu první pardubické ligové sezóny odehrál Wittmann 11 utkání, ve kterých vstřelil 4 branky. Začátkem května 1938 se v ligovém utkání na trávníku Sparty vážně zranil, skončil s nohou v sádře. Do utkání ale šel už se zdravotními problémy, s obvazem na noze a tak se říkalo, že jeho start nebyl dobrý nápad… Na trávník se v červenci po dvouměsíční přestávce vrátil.
Odehrál celou přípravu před novou sezónou, poté se ale z týmu vytratil. Nadobro. Až v prosinci 1938 o něm média psala, v souvislosti s novou politickou situací. Tehdy se měli hráči s trvalým bydlištěm v "zahraničí" rozhodnout, jakou přijmou státní příslušnost. A to se týkalo i hráčů z tehdy už odtržených Sudet. V Pardubicích se toto týkalo Arnošta Kreuze z Teplic a právě Rudolfa Wittmanna, bydlištěm v Karlových Varech - což byla zřejmě mylná informace.
Výtečný útočník, který za tři kalendářní roky (1936 - 1938) odehrál za SK Pardubice 73 utkání a vstřelil v nich 53 branek, se pravděpodobně opravdu odebral za západ Čech. Mezi pamětníky se říkalo, že byl voják z povolání, což by vysvětlovalo jeho "zmizení" na podzim 1938. Podle archivních pramenů se podařilo pardubickému historikovi Radovanu Brožovi dohledat, že Rudolf Wittmann zemřel ve věku pouhých 31 let na leukémii ve Falknově, dnešním Sokolově..