identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Eduard Krčma

  Eduard Krčma

  • Narození: 25.04.1898, Pardubice
  • Úmrtí: 17.09.1960 (62let),
  • Post: útočník, obránce
  O hráči

  Hráč, který o sobě dal vědět v SK Pardubický team a v roce 1923 přestoupil do SK Pardubice, patří k legendám pardubického fotbalu. Souběžně s hráčskou se věnoval i funkcionářské kariéře, jak v Teamu, tak v SKP. Především byl ale kvalitním hráčem, který se během let přesunul z útoku do obrany a tady sklízel největší slávu.

  Často se objevoval v reprezentačním B-týmu. Zkraje roku 1926 přišla ještě větší pocta: byl povolán k utkání první fotbalové garnitury, která se představila na stadionu Motovelodromo v Turíně. V sestavě Plánička (Slavia) - Ženíšek (Žižkov), Krčma (Pardubice) - Plodr (Slavia), Carvan (Sparta), Mahrer (DFC Praha) - Šoltys (Slavia), Sedlaczek (DFC), Žďárský (Slovan Vídeň), Křišťál, Jelínek (oba Žižkov) nastoupil tým ČSR proti týmu, který patřil k nejlepším v Evropě. Radost mu nemohlo zkazit ani to, že později se již v A-týmu neobjevil.

  Pozvánky do amatérského výběru dostával i dál, naposledy v srpnu 1929, kdy byl povolán k utkání Československo - Rakousko; tehdy se hrálo v Brně a domácí podlehli 1:3. Byl jedním z mála hráčů slavné generace začátku 20tých let, kteří si zahráli i na v roce 1931 postaveném Všesportovním stadionu. S aktivní kariérou se Eduard Krčma rozloučil v roce 1935.

  Později se stal úspěšným trenérem, když s Explosií Semtín postoupil do divise českého venkova, tehdy druhé nejvyšší soutěže. Hrával i za tým starých pánů Explosie. I v pokročilém věku jezdil Krčma po okolí sledovat fotbalové zápasy. Byl vášnivým sběratelem známek, bydlel v centru Pardubic za divadlem, v domě, kde je dnes restaurace Beseda. Zemřel 17.9.1960 ve věku 62 let. První pardubický "áčkový" reprezentant měl kariéru opravdu bohatou…

  Kariéra

  do 1923 SK Pardubický team
  1923 - 1934 SK Pardubice

  Trenérská kariéra:
  1934 SK Pardubice
  1935 - 1943 SK Explosia Semtín 

  Eduard Krčma v článcích
  Krčma: první Pardubák v reprezentaci

  Krčma: první Pardubák v reprezentaci

  Hned na úvod říkáme: následující věty hovoří o prvním hráči z Pardubic, který nastoupil za, řečeno dnešním pohledem, reprezentační A-tým. Stal se jím v roce 1926 Eduard Krčma.

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Když v roce 1928 inicioval mecenáš pardubického sportu <a href="http://pardubickyfotbal.webdoit.cz/osobnosti/print/5?code=Ota-Resch" target="_blank" rel="">Ota Resch</a> vznik soutěže o&nbsp;Pohár svobody, myšlenka se ujala, tehdejší ministr Národní obrany František Udržal&nbsp;nechal zhotovit pro vítěze krásnou&nbsp;trofej a mohlo se začít.

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  S pardubickými kluby se pražská Sparta střetává ve vzájemných soubojích více než 100 let.