identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Tomáš Prorok

  Tomáš Prorok

  • Narození: 16.01.1980, Pardubice
  • Post: obránce
  O hráči

  Pardubické kluby měly ve svých řadách historicky řadu hráčů, které lze označit za klasické srdcaře. Takový byl i Tomáš Prorok, řízný zadák, který pro Pardubice doslova dýchal. A to i po skončení angažmá v druholigovém FK Pardubice.

  Tomáš Prorok byl jedním z těch hráčů, na které trenér Martin Svědík vždy spoléhal v dobách, kdy se FK Pardubice probojoval z divize až do 2. ligy. Bylo na něj spolehnutí, vždyť měl fotbal v genech. Již jeho otec Josef Prorok totiž hájil barvy pardubického fotbalu, řadu odehrál více než 500 utkání v tehdy druholigovém VCHZ.

  Právě otec je pro tohoto zadáka vzorem. "Hlavně to byl srdcař, Pardubák, který pardubickému fotbalu hodně obětoval, což si myslím, že se v dnešní době už moc nenosí," připomíná Tomáš, který s fotbalem začal jako velmi mladý a v prvním týmu se objevoval už jako dorostenec. "To bylo v době, když pardubický fotbal bojoval o záchranu ve třetí lize. Nedostávalo se hráčů, tak jsem dostal šanci," popisuje polovinu devadesátých let.

  Už tehdy se v týmu potkal i s pozdějším spoluhráčem a velkým kamarádem Martinem Shejbalem. "Ten po sezóně odešel do Německa a já zamířil do Lázní Bohdaneč. Díky tomu jsem nakoukl do profesionálního fotbalu," vzpomíná Prorok dnes.

  Pro fotbalové fanoušky v regionu je bohdanečská fotbalová historie poměrně dobře známá. Ambiciózní tým hrál několik let vyšší soutěže, v sezóně 1997/1998 dokonce 1. ligu. "Vzpomínám na to moc rád. Chodil jsem do školy, hrál 2. ligu s výbornými fotbalisty a sbíral jednu zkušenost za druhou. Co více jsem si mohl přát…" Pak musel Tomáš Prorok na tehdy ještě povinnou vojenskou základní službu, během níž hrál za Olympii Hradec Králové.

  Po jejím skončení zamířil z Bohdanče do Prachovic. "Fotbal v Bohdanči skočil, byli jsme volní hráči a hledali jsme si angažmá. Já jsem do poslední chvíle nevěděl, kde začnu, až se ozvaly Prachovice. Byla tam tehdy spousta šikovných fotbalistů, jako třeba Honza Jeřábek, kterého jsem vlastně dovedl do velkého fotbalu - tedy k nám do Pardubic," směje se Tomáš Prorok.

  Po prachovickém angažmá se tedy nesmlouvavý stoper vrátil do rodného města. Významnou měrou se v roce 2012 podílel na postupu FK Pardubice do 2. ligy. Ale už na konci podzimu oznámil, že ve druhé nejvyšší soutěži končí. "Je obtížné skloubit fotbal ve 2. lize se zaměstnáním a rodinou. Navíc na jaře už bych nebyl schopen udělat vše, co je potřeba, a proto raději chci odejít se vzpřímenou hlavou."

  Pro radost ale fotbal hrál dál. Nejprve sezónu v Rohovládové Bělé, poté ho zlákala přeborová Vysoká nad Labem. Na fotbal na svou oblíbenou Vinici ale ve volných chvílích rád zašel…

  Kariéra

  1984 - 1998 VCHZ Pardubice
  1998 - 2000 AFK Atlantic Lázně Bohdaneč
  2000 - 2001 Olympia Hradec Králové
  2001 - 2002 FK AS Pardubice
  2002 - 2005 SK Holcim Prachovice
  2005 - 2008 Tesla Pardubice
  2008 - 2012 FK Pardubice
  2013 - 2014 Sokol Rohovládova Bělá (host.)
  2014 - ???? FK Vysoká n/L.

  Tomáš Prorok v článcích
  Když se Tomáš Prorok loučil s FK Pardubice

  Když se Tomáš Prorok loučil s FK Pardubice

  V listopadu 2012 se s dresem FK Pardubice loučil Tomáš Prorok, řízný obránce a kovaný Pardubák. Tento rozhovor s ním přinesla regionální MF Dnes.