identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Josef Svoboda

  Josef Svoboda

  • Narození: 02.02.1899, Praha (?)
  • Úmrtí: 14.05.1939 (40let), Pardubice
  • Post: záložník
  O hráči

  Josef Svoboda začal svou fotbalovou kariéru v pražském týmu Viktorie Vinohrady, odkud v roce 1921 zamířil do Pardubic. K prvnímu utkání tento střední záložník vyběhl v pardubickém dresu v únoru 1921, hned při premiéře se podílel na výhře nad rakouským Slovanem Vídeň. Po dvou letech se stal kapitánem týmu i jeho největší hvězdou, pozvání do různých výběrů na sebe nedala dlouho čekat.
   
  SK Pardubice byl v těch letech jedním z nejlepších klubů českého venkova, na jeho stadionu na Olšinkách prohrávaly i přední české týmy. Významným úspěchem bylo v roce 1928 vítězství v Poháru svobody, soutěže k 10. výročí samostatnosti ČSR, kterou vzal pod záštitu ministr národní obrany František Udržal. Ve finále SK Pardubice přehrál SK Židenice po výsledcích 3:0 venku a drtivých 8:0 doma…
   
  Josef Svoboda nikdy neoblékl dres reprezentačního A-týmu, na jeho postu byla konkurence obrovská a kraloval na něm slavný sparťanský záložník Karel Pešek-Káďa. Pamatovali na něj ale stavitelé amatérské reprezentace, tedy jakéhosi B-týmu. Ti ho často povolávali k zápasům a pardubický hráč navlékal i tady kapitánskou pásku. A v roce 1926 ho noviny opěvovaly za to, že při výhře 2:1 nad Německem vstřelil rozhodující branku, naposledy nastoupil za amatérský výběr v září 1929 proti Rakousku.
   
  V roce 1930 nastoupil Josef Svoboda k 500. utkání za SK Pardubice a oslava to byla velkolepá, protože v tomto utkání domácí porazili pražskou Spartu 3:2. V roce 1931 přestoupil a závěr kariéry tak odehrál v dresu AFK Chrudim. Zemřel po těžké nemoci ve věku 40 let v Pardubicích. Jeho manželkou byla Sylva Svobodová, za svobodna Rulová, bývalá úspěšná atletka a hráčka házené v klubu SK Pardubice, sestra Svobodova spoluhráče Oty Ruleho.


  Kariéra

  do 1921 Viktoria Vinohrady
  1921 - 1931 SK Pardubice
  1931  AFK Chrudim 

  Josef Svoboda v článcích
  Josef Svoboda, legenda dvacátých let

  Josef Svoboda, legenda dvacátých let

  Byl legendou. Ve dvacátých letech, a také zkraje dalšího desetiletí, oblékal dres SK Pardubice Josef Svoboda, střední záložník a pravděpodobně největší hvězda týmu v jeho předligové éře. Podívejte se na video, které má za cíl představit vám tohoto fotbalistu. 

  Video: Fotokniha SK Pardubice z roku 1928

  Video: Fotokniha SK Pardubice z roku 1928

  Do dnešních dnů se zachovala fotokniha SK Pardubice z roku 1928. Byla v držení p. Spěváka, od něhož ji získal autor tohoto webu. A co na jejích stránkách najdete? To se dozvíte ve videu, které vzniko na jaře 2019 v rámci projektu Magazín Libero.

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Když v roce 1928 inicioval mecenáš pardubického sportu <a href="http://pardubickyfotbal.webdoit.cz/osobnosti/print/5?code=Ota-Resch" target="_blank" rel="">Ota Resch</a> vznik soutěže o&nbsp;Pohár svobody, myšlenka se ujala, tehdejší ministr Národní obrany František Udržal&nbsp;nechal zhotovit pro vítěze krásnou&nbsp;trofej a mohlo se začít.

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  S pardubickými kluby se pražská Sparta střetává ve vzájemných soubojích více než 100 let.

  Josef Svoboda - hvězda dvacátých let

  Josef Svoboda - hvězda dvacátých let

  Který z hráčů, jenž zasvětili většinu své kariéry pardubickému fotbalu, se dá považovat za největší hvězdu? Kandidátů je několik, i mezi našimi vrstevníky, ale jedno jméno v podobném výčtu chybět rozhodně nesmí. Josef Svoboda.