identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Adolf Resch

  Adolf Resch

  • Narození: 07.02.1890, Moravské Křižánky
  • Úmrtí: 06.09.1914 (24let), Šašnice u Mitrovice
  • Post: útočník
  O hráči

  Mladší bratr Oty Resche se narodil v roce 1890 jako syn nadlesního v Moravských Křižánkách. Studoval, stejně jako jeho bratr, chrudimskou Obchodní akademii a protože jejich otec brzy zemřel, museli žádat vedení školy o odpuštění školného.

  Později se s matkou přestěhovali do Pardubice (do Hronovické ulice) a tady začal Adolf hrát v místním SK na Olšinkách fotbal. Byl šikovným útočníkem a pod přezdívkou Doleček (zkomolenina jeho křestního jména) vybojoval řadu sportovních bitev, už v roce 1908 odehrál svůj stý zápas v klubových barvách.

  Pracoval jako bankovní úředník, alespoň do té doby, než vypukla Světová válka. Do ní narukoval hned v jejím počátku a bohužel velmi brzy dorazila zpráva o jeho skonu. Padl na začátku září 1914 na srbské frontě, v Šašnici u Mitrovice. Když byl v roce 1922 odhalen pomník ve Světové válce padlých členů klubu, byla jeho fotografie jednou ze čtyř, které jej zdobily. Pokud tento pomník budete hledat dnes, leží u malé haly pardubické hokejové Areny.

  Kariéra

  1907 - 1914 SK Pardubice

  Adolf Resch v článcích
  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Kdy se v Pardubicích poprvé představil fotbalový tým z Anglie? Stalo se tak na jaře roku 1909 a šlo o londýnský celek Civil Service. Ten na Olšinkách nad místním SK Pardubice zvítězil 5:0, což ovšem v tehdejší době nebyl proti ostrovnímu týmu žádný velký propadák.

  Sehnat kopačky, to nebylo jen tak…

  Sehnat kopačky, to nebylo jen tak…

  V dnešní době si málokdo dovede představit, jak musely na začátku 20. století fotbalové kluby bojovat s materiální nouzí. Vždyť například párů kopaček tehdy nebylo v týmech o mnoho víc, než hráčů. Jako příklad uvedeme situaci z roku 1906, kdy se SK Pardubice chystal k zápasu do Litomyšle.