identity
Zavřít
    KALENDÁRIUM

    91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

    Ladislav Jirásek

    Ladislav Jirásek

    • Narození: 24.06.1927, Praha
    • Úmrtí: 31.07.1977 (50let), Neunkirchen
    • Post: brankář
    O hráči

    Vysoké čelo a široký úsměv – to byly hlavní fyzické znaky brankáře Ladislava Jiráska, který v roce 1948 dorazil na pardubický stadion z pražského SK Dejvice. Ve svých 21 letech, v době, kdy se chytalo bez rukavic a před brankou byla většinou jen udusaná hlína, navlékl brankářský svetr slavného SK Pardubice. A rval se v jeho barvách jako lev, stejně jako jeho spoluhráč a později slavný herec Milan Sandhaus. Po jejich boku stáli na dnešním „Letňáku“ také Josef Pešava s Lojzou Kalivodou, kteří pamatovali účinkování klubu v 1. lize a společně toužili znovu nahlédnout do nejvyšší soutěže.

    Nebylo jim přáno. V roce 1948 sice vyhráli soutěž, která měla klubu zaručit místo v lize, jenž tehdejší politická garnitura zasáhla. Protekční a nově založený vojenský ATK Praha chtěli soudruzi dostat za každou cenu do ligy a tak byla nařízena dodatečná kvalifikace mezi tímto týmem a SK Pardubice. I když se všichni snažili, Ladislav Jirásek patřil k nejvýraznějším hráčům, ve třech zápasech vojákům v nefér podmínkách podlehli a postup zůstal nedostižným snem.

    Letopočet jste četli dobře. Psal se rok 1948, bylo po komunistickém puči a ani fotbalisté s tím nic nezmohli. Ladislav Jirásek, který si vysloužil díky své pružnosti přezdívku „Guma“, v tomto režimu nechtěl žít. A tak procházky po Tyršových sadech, nebo Stalinově třídě (dnes Třída míru) vyměnil za život v emigraci.

    V roce 1949 utekl do Německa a pardubickým kamarádům zmizel z očí. Na fotbal ale nezanevřel a rozhodně nechytal ve špatných klubech! V sezóně 1949/1950 bojoval za Stuttgarter Kickers, v letech 1950 až 1952 pak navlékal dres bavorského Bayernu Mnichov! Ne, ve statistikách Bundesligy ho nehledejte. Její historie se datuje až od roku 1963, kdy do ní zasahoval v dresu Hamburku pardubický rodák Ernst Kreuz. Ale to je jiná historie…

    Po dvou letech v Bayernu se 25letý Jirásek přesunul na svou poslední fotbalovou štaci, do sárské Borussie Neukirchen. Cítil se zde jako doma, nejen proto, že se přiženil do rodiny restauratérů a v roce 1958 se mu zde narodil syn Josef. Pro své sympatické vystupování byl velmi oblíbený a jeho sportovní dráha byla skvělá. Za Borussii odehrál 180 zápasů v tehdejší první lize. V roce 1954 si připsal jeden start za národní tým Sárska proti Uruguay, kdy Sársko vedl později slavný trenér Helmut Schön. V roce 1959 se svým klubem postoupil do finále německého poháru, tam se ale z výhry radoval Essen.

    Ladislav Jirásek, který se po skončení hráčské kariéry v roce 1961 živil jako trenér a učitel tělocviku, zemřel v Neukirchenu posledního července 1977 ve věku pouhých 50 let.

    Kariéra

    do 1948 SK Dejvice
    1948–1949 SK Pardubice
    1949–1950 Stuttgarter Kickers
    1950–1952 FC Bayern Mnichov
    1952–1961 Borussia Neunkirchen

    Ladislav Jirásek v článcích
    Jak vojáci před 68 lety "zařízli" SK Pardubice…

    Jak vojáci před 68 lety "zařízli" SK Pardubice…

    Fotbal - a sport obecně - má být apolitickou činností. Ale jen do té doby, než do činnosti klubů zasáhne vyšší moc v podobě politického rozhodnutí. Tak, jako se to v létě roku 1948 přihodilo kdysi slavnému klubu SK Pardubice.