identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  SK Sparta Pardubice

  SK Sparta Pardubice

  • Založen: 1910
  • Zanikl: 1922
  SK Sparta Pardubice, klub Pardubického fotbalu

  V roce 1910 založili na Skřivánku studenti nový pardubický klub, který pojmenovali Sparta. V roce 1913 se zúčastnil velkého turnaje na Olšinkách, ne kterém se představila většina pardubických fotbalových klubů. Ve válečných letech Sparta na dva roky přerušila činnost, navíc se z válečné vřavy nevrátil její předseda Josef Kníže.

  Po válce tým bojoval v pardubickém okrsku II. třídy a kromě soubojů s pardubickými rivaly Slavojem, či rezervou SK Pardubice, ho čekali i vzdálenější soupeři - Kolín, Choceň nebo Vysoké Mýto. V roce 1921 se Sparta vydá na turné do Košic, kde zvítězí nad ČSK i s KAC Košice.

  V červenci roku 1922 však dochází k zásadnímu kroku. Sparta se včleňuje do AFK Pardubice, který tehdy společně s Pardubickým teamem vybudoval nové hřiště pod Bubenčem. Tím prakticky historie pardubické Sparty končí a deset dní po sloučení klubů vichřice symbolicky rozmetala i její dosavadní hřiště na Skřivánku.

  Největším objevem klubu byl záložník Karel Strejček, který v roce 1913 přestoupil do SK Pardubice, v roce 1919 se zúčastnil v dresu ČSR Pershingovy olympiády.

  Historické názvy