identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  SK Pardubice

  SK Pardubice

  • Založen: 1889
  • Zanikl: 1960
  SK Pardubice, klub Pardubického fotbalu

  Po svém založení v roce 1899 fungoval Sportovní klub Pardubice jako volné sdružení a jeho prvním předsedou byl p. Kučera, kapitánem p. Antoš. První utkání sehrál proti sportovnímu kroužku z Kuklen u Hradce Králové, výsledek se však nedochoval. V roce 1901 se Sportovní klub Pardubice stal členem Českého svazu fotbalového. Velmi rychle se vypracoval v jeden z nejlepších klubů českého venkova a na svém stadionu na Olšinkách hostil nejen pražská "S", ale také zahraniční kluby, jako anglický Civil Service London (1909), skotský FC Aberdeen (1911), nebo Irský Celtic Belfast (1912). V roce 1912 se SK Pardubice zúčastnil Mistrovství Českého svazu fotbalového, což byla první neoficiální fotbalová soutěž na našem území. SK Pardubice skončil ve skupině A na posledním místě.
   
  Klub pokračoval ve své činnosti i v letech První světové války, kdy fungoval především díky obětavosti bývalého hráče a pozdějšího sekretáře a především mecenáše Oty Resche. V poválečných letech klub navázal na úspěchy z předválečných let a byl předním mimopražským klubem, který získával trofeje ve Východočeské župě. Ke klubovým legendám se v té době přiřadili Břetislav Kohoušek, který v roce 1923 odehrál 800. utkání v klubovém dresu, útočník Vojta Meissner (pozdější trenér), dlouholetý kapitán Josef Svoboda, reprezentant Eduard Krčma, nebo pozdější šéfpilot Východočeského aeroklubu Pardubice Karel Levý. SK Pardubice měl dva roky ve svých řadách také pozdějšího věhlasného reprezentanta Ladislava Ženíška.
   
  SK Pardubice neměl profesionální statut, nevstoupil proto v roce 1925 do prvního ročníku Asociační ligy a dál bojoval v soutěžích Východočeské župy. Od roku 1931 hrál na nově postaveném Masarykově všesportovním stadionu. V roce 1934 zde suverénně vyhrál soutěž a postoupil do divize. V ní v sezóně 1936/1937 zvítězil, uspěl v kvalifikačním turnaji a postoupil do nejvyšší československé ligy. Tu hrál poprvé v sezoně 1937/38, kdy ho vedl trenér Otakar Škvain-Mazal. SK Pardubice vydržel v nejvyšší soutěži až do první poválečné sezony 1945/46, absolvoval tedy všech 6 ročníků protektorátní ligy. Největším úspěchem bylo třetí místo, kterého se klubu povedlo dosáhnout třikrát po sobě, v sezonách 1938/39, 1939/40, 1940/41. Celková ligová bilance zní 8 sezon, 175 zápasů, 71 výher, 29 remíz a 75 proher, skóre 369:380. Nejvíc ligových startů (celkem 148) si připsal Maxmilián Synek a nejvíce ligových gólů (celkem 33) vstřelil Josef Skala, odchovanec Sokola Rosice nad Labem.
   
  Na konci sezony 1945/46 skončil tým na sestupové pozici. V roce 1948, tehdy již pod názvem MKZ Pardubice, bojoval v kvalifikaci proti ATK Praha o návrat do nejvyšší soutěže, ale ve třech zápasech soupeři podlehl. Nejstarší pardubický fotbalový klub ještě dvakrát změnil název (ČSSZ, Tatran) a k jeho zániku došlo 1. ledna 1960 sloučením se Spartakem Pardubice Tesla do TJ Tesla Pardubice.
   

  Historické názvy

  1889 - 1948 SK Pardubice, 1948 - 1949 MKZ Pardubice, 1949 - 1952 ČSSZ Pardubice, 1953 - 1963 Tatran Pardubice, 1960 zánik sloučením s TJ Tesla

  SK Pardubice v článcích
  Kvašňák, Zikán, Procházka. Kdo hrál ligu za Pardubice?

  Kvašňák, Zikán, Procházka. Kdo hrál ligu za Pardubice?

  179 fotbalistů. Přesně tolik hráčů nastoupilo do prvoligových bojů v dresu některého z pardubických klubů. Připravili jsme pro vás jejich kompletní přehled, který je aktuální v červnu 2022. V nejvyšší soutěži se objevily tyto kluby: SK Pardubice (1937-1946), Dukla Pardubice (1957-1960), VCHZ Pardubice (1968-1969) a FK Pardubice.<br>

  Karel Levý – fotbalista, letec, odbojář…

  Karel Levý – fotbalista, letec, odbojář…

  Někdy přinášejí pátrání po pardubické fotbalové historii zajímavé zvraty. Jako tomu bylo při na návštěvě u bývalého primáře psychiatrie pardubické nemocnice Vladimíra Rulleho. Jeho strýcem byl totiž předválečný hráč SK Pardubice Ota Rule a dalším jeho příbuzným byla hvězda 20. let Josef Svoboda.

  Když SK Pardubice opustil trenér Mazal…

  Když SK Pardubice opustil trenér Mazal…

  <i>Je pátek 12. září 1941, po čtvrté hodině odpoledne. Dva muži, oba bývalí aktivní sportovci, jdou na kurty v areálu pardubického stadionu sehrát tenisové utkání. První z nich je Jaroslav Kozák, před několika lety aktivní tenista AFK Pardubice. </i> <i>Tím druhým je Otakar Škvain, aktuálně trenér prvoligových fotbalistů SK Pardubice. Bývalý fotbalový reprezentant, který se ale svého času uplatnil i jako boxer, nebo tenisový trenér. Jdou spolu sehrát přátelské utkání. Ne poprvé, ale rozhodně je to naposledy. Otakaru Škvainovi ubíhají poslední minuty jeho života… </i>

  Josef Svoboda, legenda dvacátých let

  Josef Svoboda, legenda dvacátých let

  Byl legendou. Ve dvacátých letech, a také zkraje dalšího desetiletí, oblékal dres SK Pardubice Josef Svoboda, střední záložník a pravděpodobně největší hvězda týmu v jeho předligové éře. Podívejte se na video, které má za cíl představit vám tohoto fotbalistu.&nbsp;

  Video: Fotokniha SK Pardubice z roku 1928

  Video: Fotokniha SK Pardubice z roku 1928

  Do dnešních dnů se zachovala fotokniha SK Pardubice z roku 1928. Byla v držení p. Spěváka, od něhož ji získal autor tohoto webu. A co na jejích stránkách najdete? To se dozvíte ve videu, které vzniko na jaře 2019 v rámci projektu Magazín Libero.

  Co už politici pardubickým fotbalistům naslibovali?

  Co už politici pardubickým fotbalistům naslibovali?

  Pardubický fotbal dlouhodobě trápí nedostačující zázemí. Různé politické garnitury, střídající se na místní radnici, toho sportovcům naslibovali už hodně. Podívejte se na jednu videoreportáž na toto téma.

  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Kdy se v Pardubicích poprvé představil fotbalový tým z&nbsp;Anglie? Stalo se tak na jaře roku 1909 a šlo o londýnský celek Civil Service. Ten na Olšinkách nad místním SK Pardubice zvítězil 5:0, což ovšem v&nbsp;tehdejší době nebyl proti ostrovnímu týmu žádný velký propadák.

  Video: Rudolf Chládek, "kopající" učitel

  Video: Rudolf Chládek, "kopající" učitel

  Připravili jsme pro vás video, jehož úkolem je představit Rudolfa Chládka, bývalého hráče SK Pardubice.

  Sehnat kopačky, to nebylo jen tak…

  Sehnat kopačky, to nebylo jen tak…

  V dnešní době si málokdo dovede představit, jak musely na začátku 20. století fotbalové kluby bojovat s&nbsp;materiální nouzí. Vždyť například párů kopaček tehdy nebylo v&nbsp;týmech o mnoho víc, než hráčů. Jako příklad uvedeme situaci z&nbsp;roku 1906, kdy se SK Pardubice chystal k&nbsp;zápasu do Litomyšle.

  Co se napsalo o Jiřím Zástěrovi v roce 1942?

  Co se napsalo o Jiřím Zástěrovi v roce 1942?

  Ve válečných dobách, konkrétně v roce 1942, vyšla kniha Viléma Nezbedy Východočeský sport, která mapovala sportovní dění v tomto regionu. A významné zastoupení v této publikaci měl pochopitelně fotbal. Na jejích stránkách se objevil zajímavý článek o Jiřím Zástěrovi, toho času obránci ligového SK Pardubice. Přečtěte si jeho neupravované znění, ke kterému jsme připojili stručný komentář.

  Roger Federer a pardubický fotbal. Co mají společného?

  Roger Federer a pardubický fotbal. Co mají společného?

  Tak tohle spolu nemůže souviset, řeknete si. Ale není to tak. Byť nepřímá, ale souvislost tady je.

  Ota Resch. Muž, bez něhož by nebyl "Letní" stadion

  Ota Resch. Muž, bez něhož by nebyl "Letní" stadion

  Jméno Oty Resche je dnes známé spíše pardubickým historikům. Každopádně je to jediný pardubický fotbalista, který byl zahrnut do projektu Pardubický Slavín, který mapuje místa odpočinku slavných pardubických osobností. Právě on byl jedním z&nbsp;hlavních iniciátorů výstavby pardubického sportovního stadionu, zaslouží si naši malou vzpomínku. &nbsp;

  Video: 80 let od prvního ligového zápasu v Pardubicích

  Video: 80 let od prvního ligového zápasu v Pardubicích

  V úterý 22. srpna 2017 oslavil pardubický fotbal jedno kulaté výročí. Uplynulo 80 let ode dne, kdy měla v tomto východočeském městě premiéru 1. fotbalová liga. Podívejte se na naše video k tomuto výročí!

  Na "Letňáku" padl i mistr Belgie

  Na "Letňáku" padl i mistr Belgie

  Pardubické kluby v&nbsp;minulosti porážely i soupeře zvučných jmen, včetně těch zahraničních. Jako například v&nbsp;roce 1938, kdy na východ Čech přijel mistr Belgie Beerschot, jehož útok vedl věhlasný Raymond Braine.&nbsp;

  Miroslav Potůček: Bican se moc bránit nedal!

  Miroslav Potůček: Bican se moc bránit nedal!

  Posledním žijícím pamětníkem z&nbsp;řad hráčů SK Pardubice z&nbsp;válečných let byl Miroslav Potůček (1922 - 2015), který bojoval v ligovém týmu od roku 1943. V&nbsp;roce 2014 nám poskytl obsáhlý rozhovor.

  Telegraf: Pardubický Zástěra se zpovídá

  Telegraf: Pardubický Zástěra se zpovídá

  Ani ve válečných letech nebyly rozhovory s&nbsp;fotbalisty zdaleka věcí běžnou, ale zkraje roku 1941 přinesl časopis Telegraf rozhovor s&nbsp;pardubickým Jiřím Zástěrou.

  Kdy se v Pardubicích představil poprvé Baník Ostrava?

  Kdy se v Pardubicích představil poprvé Baník Ostrava?

  Baník je na severu Moravy bezkonkurenčně nejpopulárnější fotbalový klub. Kdy se ale poprvé představil v&nbsp;Pardubicích? Bylo to v&nbsp;roce 1937 a stalo se tak ve velmi důležitém utkání. A jak se později ukázalo, byl to zápas úspěšný pro oba kluby. Jak je to možné?

  Jak vojáci před 68 lety "zařízli" SK Pardubice…

  Jak vojáci před 68 lety "zařízli" SK Pardubice…

  Fotbal - a sport obecně - má být apolitickou činností. Ale jen do té doby, než do činnosti klubů zasáhne vyšší moc v&nbsp;podobě politického rozhodnutí. Tak, jako se to v&nbsp;létě roku 1948 přihodilo kdysi slavnému klubu SK Pardubice.&nbsp;

  Co bylo napsáno o pardubickém fotbalu?

  Co bylo napsáno o pardubickém fotbalu?

  V Pardubicích má fotbal dlouhou tradici a za téměř 120 let jeho historie se toho o něm také hodně napsalo. Pojďme se podívat na přehled toho, co se nám dochovalo.

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Když v roce 1928 inicioval mecenáš pardubického sportu <a href="http://pardubickyfotbal.webdoit.cz/osobnosti/print/5?code=Ota-Resch" target="_blank" rel="">Ota Resch</a> vznik soutěže o&nbsp;Pohár svobody, myšlenka se ujala, tehdejší ministr Národní obrany František Udržal&nbsp;nechal zhotovit pro vítěze krásnou&nbsp;trofej a mohlo se začít.

  Žili mezi námi - Václav Mrázek

  Žili mezi námi - Václav Mrázek

  V kopané jsou oslavováni a historie si spíše pamatuje útočníky (střelce), potom brankáře, záložníky a nejméně obránce. Jedním z těchto zapomínaných obránců je i Václav Mrázek (2. 2. 1911 - 13. 6 .1972).&nbsp;

  Rivalita při derby? Vždy tady byla!

  Rivalita při derby? Vždy tady byla!

  Souboje Pardubic s&nbsp;Hradcem Králové, to byla od nepaměti rivalská měření sil, ať už šlo o jakékoliv sportovní odvětví. Výjimkou nebyl ani fotbal, který, a to rádi připomínáme, se začal v&nbsp;Pardubicích rozvíjet o několik let dříve.&nbsp;

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  S pardubickými kluby se pražská Sparta střetává ve vzájemných soubojích více než 100 let.

  Ani Letní stadion nepostavili za den…

  Ani Letní stadion nepostavili za den…

  Také se těšíte, až se pardubickému fotbalu zablýskne na ještě lepší časy a ve městě vyroste stadion, který by odpovídal velikosti a důležitosti krajského města, kde se fotbal hraje již téměř 120 let?

  Josef Svoboda - hvězda dvacátých let

  Josef Svoboda - hvězda dvacátých let

  Který z hráčů, jenž zasvětili většinu své kariéry pardubickému fotbalu, se dá považovat za největší hvězdu? Kandidátů je několik, i mezi našimi vrstevníky, ale jedno jméno v podobném výčtu chybět rozhodně nesmí. Josef Svoboda.

  Pardubický fotbal a umělecký svět

  Pardubický fotbal a umělecký svět

  Znáte herečku Janu Paulovou? Určitě ano, takže informace, že její tatínek byl před sto lety kapitánem jednoho z pardubických fotbalových klubů, pro vás možná bude zajímavá. Vybrali jsme pro vás tři příklady, kdy se pardubičtí fotbalisté prosadili i v uměleckých kruzích.

  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Který nejslavnější fotbalista oblékal dres pardubického klubu? Máme dva kandidáty: Ladislava Ženíška, držitele stříbra z MS 1934 a Andreje Kvašňáka, který má stejný kov z MS 1962. Mezi jejich angažmá je ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco Andrej Kvašňák barvy vojenské Dukly Pardubice na konci padesátých let oblékl na základě rozkazu, Ladislav Ženíšek se o dres SK Pardubice v první polovině dvacátých let musel poprat. I proto se dnes podíváme na jeho působení v jednom z pardubických klubů.