identity

I Pardubáci otevírali vršovický Ďolíček!

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  I Pardubáci otevírali vršovický Ďolíček!

  I Pardubáci otevírali vršovický Ďolíček!

  I když se v Pardubicích nehrála 1. liga pravidelně, stopu fotbalistů z města perníku najdete u řady historických okamžiků českého fotbalu. Jedním z nich je otevírání slavného vršovického Ďolíčku.

  Že vršovičtí Bohemians mají aktuálně problémy se stadionem, je známá věc. Nevyjasněné vlastnictví je ale výsadou posledních let. Dříve tento sportovní stánek patřil právě klubu, který svou historii píše od roku 1905. Jeho vedení se v roce 1930 rozhodlo vystavět nový stadion a ten byl připravený na první utkání o dvě léta později.

  Premiéra se v Ďolíčku odehrála na velikonoční neděli 27. března 1932 v rámci turnaje o Dannerův pohár, jehož první den se před návštěvou 18 000 diváků se uskutečnil slavnostní dvojzápas, ve kterém se střetli Bohemians - Slavia a Viktoria Žižkov - Teplitzer FK. V prvním souboji zvítězila Slavia 4:1 a autorem prvního úspěšného zásahu na novém stadionu byl slávista Franci Svoboda, který odměnou za historický gól dostal zlaté hodinky.

  Pojďme ale k pardubické stopě. V týmu domácích AFK Bohemians nastoupil v útočné řadě Jaromír Skála, který do Vršovic přišel z SK Pardubice v lednu 1930. Okamžitě se zařadil mezi nejlepší střelce vršovických. V sezóně 1930/1931 odehrál všech 14 utkání, ve kterých se s 13 góly dostal mezi nejúspěšnější kanonýry celé soutěže a v této sezóně, stejně jako v té následující, získal s Bohemians ligový bronz.

  Není divu, že i v sezóně 1931/1932 byl jedním z hráčů, kteří nastupovali za "klokany" pravidelně. Důvěru tedy dostal i v den, kdy se ve Vršovicích otevíral nový stadion (název dostal po Zdeňkovi Dannerovi, ředitel Vršovické záložny). A Skála si připsal jeden primát; dobový tisk hovoří o tom, že právě on se dostal do prvního ofsajdu na novém sportovišti…

  Nesmíme pominout, že i ve druhém utkání na "Danneráku" nastoupil Pardubák! Byl jím Vilém Červený, odchovanec SK a AFK Pardubice, který v té době vedl útok Teplitzer FK. Jeho tým sice podlehl Žižkovu 1:3, ale "Vilek" Červený byl jeho nejlepším hráčem a také autorem jediné branky.

  Jak je vidět, v titulku článku jsme nelhali, Pardubáci byli i u této historické události. A jak celý turnaj o Dannerův pohár dopadl? Druhý den v utkání o 3. místo Bohemians rozstříleli Severočechy 10:0, ve finále pak Slavia brankou z úvodu utkání porazila Viktorku Žižkov 1:0.

  Zajímá vás, jak dál pokračovaly kariéry obou zmíněných pardubických odchovanců? Jaromír Skála oblékal zelený dres AFK Bohemians do začátku roku 1934, kdy přestoupil do Slavie, se kterou získal ligový titul. Ještě v létě téhož roku se vrátil do SK Pardubice, se kterým vykopal postup do 1. ligy a poté se stal jeho trenérem. Vilém Červený o rok později přestoupil ke Skálovi do Bohemians. Poté zamířil do francouzského SC Nimes a v roce 1935 oblékal dres Viktorie Plzeň. I on se později stal trenérem, ovšem ne už v našich končinách, ale v dalekém Norsku…

  Jaromír Skála v týmu Bohemians před prvním utkáním v ĎolíčkuJaromír Skála před prvním utkáním v Ďolíčku, v horní řadě třetí zprava (foto: kenguru.cz)

   

  Zdroje
  - kenguru.cz
  - Lidové noviny 28.3.1932
  - Ďolíček - Wikipedia

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page