identity

Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Když v roce 1928 inicioval mecenáš pardubického sportu Ota Resch vznik soutěže o Pohár svobody, myšlenka se ujala, tehdejší ministr Národní obrany František Udržal nechal zhotovit pro vítěze krásnou trofej a mohlo se začít.

  Pohár vytvořila pražská firma Javůrek a Vrabec a dobová média hovořila o tom, že trofej je "velké umělecké ceny". Do kameninového podstavce byla vsazena hlavice z tvarovaného plechu, bohatě zdobená. Na na jejím vrcholu dominoval dvouocasý lev držící československou vlajku, symbol české státnosti. Přítomnost státního symbolu na sportovní trofeji vysvětloval nápis na podstavci. Z jedné strany byl uveden nápis "Pohár svobody" a z té druhé "K jubileu 10ti let". V roce 1928 totiž slavilo Československo 10. výročí od svého vzniku. To osvětluje nejen lva na trofeji, ale i samotný název poháru a soutěže.

  Prvního ročníku soutěže se v roce 1928 zúčastnily jen mimopražské celky: SK Moravská Ostrava, ŠK Žilina, 1. ČsŠK Bratislava, SK Viktorie Plzeň, SK Prostějov, SK Moravská Slavia Brno, SK Židenice a pochopitelně SK Pardubice. Boje byly zahájeny 25. března 1928, hrálo se vyřazovacím způsobem a soupeři se střetávali systémem doma - venku. První kolo svedlo dvojice Mor. Ostrava - Pardubice, Žilina - Bratislava, Prostějov - Židenice a Moravská Slavia - Plzeň.

  Snímek z utkání na hřišti Moravské Slavie, které skončilo remízou 2:2. Ve vzdušném souboji Skála, vpravo v pruhovaném dresu Levý


  Hrálo se až do začátku června a pardubický tým procházel soutěží s velmi dobrými výsledky, nechal za sebou v 1. kole Moravskou Ostravu a ve 2. kole (resp. v semifinále) brněnskou Moravskou Slavii. Ve finálovém dvojutkání se pardubický tým postavil proti SK Židenice (dnešní Zbrojovka). Po výhře v Brně 3:0 (5.000 diváků) triumfoval tým okolo kapitána Josefa Svobody i v domácí odvetě před 3.000 diváky. Za soudcování předsedy sboru čs. rozhodčích pana Bryndače zvítězil vysoko 8:0. Kromě toho se Jaromír Skála stal (i díky čtyřem finálovým trefám) nejlepším střelcem celého turnaje, brankáře soupeře pokořil v rámci turnaje celkem 10x…

  Slavnostním proslovem ho zahájil předseda Československé associace footballové dr. Rudolf Pelikán, který připomněl zásluhu pardubického klubu na pořádání celého turnaje. A pochopitelně kapitánu Svobodovi pohár pro vítěze. Z rukou zástupce pohárové komise p. Wertheima pak převzali hráči poražených Židenic pamětní odznaky. A vítězná sestava SK Pardubice? Levinský - Kudrna, Krčma - Petrovický, Svoboda, Zahradník - Karel, Brabenec, Vařecha, Skála, Uhlíř. Tisk hovořil o kvalitách kapitána vítězů, který prý potvrdil, že je nejlepším amatérským středním záložníkem republiky. Chvála ale směrovala i k Petrovickému (pozdější hráč Žiliny a Zlína) a ke Skálovi, který o rok a půl později zamířil do Bohemians a poté do Slavie.

  Velkou radost z triumfu měl pochopitelně Ota Resch, zakladatel klubu a hlavní iniciátor vzniku soutěže. "Jsem velmi spokojen se svými hochy a mám velkou radost," řekl pro média, což v tehdejších médiích nebyla věc obvyklá. Přidal se k němu i místní patriot a především známý rozhodčí Jan Pleskot. "Pardubice zvítězily rozhodností před brankou a přízemní kombinací. Každý muž byl na svém místě. Kolega Bryndač soudcoval výborně," pochválil arbitra, který byl předsedou sboru čs. rozhodčích.

  A že byl Ota Resch velmi skromným i přes své významné postavení v čele Bankovního domu Resch, dokládá i jeho článek v týdeníku Východ, ve kterém říká: "Pokládám za svoji povinnost oznámiti sportovní veřejnosti, že nebyl jsem to já, který soutěž připravoval a na ni pracoval, soutěž byla prací celé pohárové komise a jejího agilního sekretáře p. Poppra z Pardubic. Hráčům a obecenstvu také děkuji co nejsrdečněji; representovalo bezvadně v každém ohledu celou soutěž, což s radostí konstatujeme. Důstojně oslavili jsme 10leté výročí naší republiky." 

  A jaký byl další osud soutěže? Hrál se ještě další ročník v roce 1929, jehož vítězem se stal SK Prostějov. Pak ale soutěž zanikla. Možná jí chyběl hnací motor, kterým byl Ota Resch. Ten však na sklonku roku 1929 zemřel a nenašel se nikdo, kdo by tak velkou osobnost nahradil…


  Výsledky SK Pardubice v Poháru svobody 1928

  1. kolo
  25.03.1928 SK Moravská Ostrava - SK Pardubice 1:3 (1:2) - (Vařecha, Skála, Brabenec)
  15.04.1928 SK Pardubice - SK Moravská Ostrava 8:3 (3:0) - (Vařecha 3, Brabenec 2, Kudrna, Skála, vlastní)

  2. kolo
  06.05.1928 SK Moravská Slavia - SK Pardubice 2:2 (0:1) - (Skála, Levý)
  20.05.1928 SK Pardubice - SK Moravská Slavia 7:1 - (Skála 3, Brabenec 2, Vařecha, Levý) 

  finále
  03.06.1928 SK Židenice - SK Pardubice 0:3 (0:1) - (Uhlíř, Vařecha, Brabenec)
  10.06.1928 SK Pardubice - SK Židenice 8:0 (6:0) - (Skála 4, Kudrna, Brabenec, Karel, Vařecha)

   

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page