identity

Kdy se v Pardubicích představil poprvé Baník Ostrava?

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Kdy se v Pardubicích představil poprvé Baník Ostrava?

  Kdy se v Pardubicích představil poprvé Baník Ostrava?

  Baník je na severu Moravy bezkonkurenčně nejpopulárnější fotbalový klub. Kdy se ale poprvé představil v Pardubicích? Bylo to v roce 1937 a stalo se tak ve velmi důležitém utkání. A jak se později ukázalo, byl to zápas úspěšný pro oba kluby. Jak je to možné?

  SK Slezská Ostrava, jak se dříve Baník jmenoval, vznikl až v roce 1922, tedy téměř o čtvrt století později, než v našem regionu slavný SK Pardubice. Ale ostravský klub se velmi rychle rozvíjel a již v roce 1934 postoupil do moravskoslezské skupiny divize. Byla to tehdy nová soutěž (na úrovni dnešní 2. ligy), a tak není divu, že ve stejném roce do ní na východě Čech postoupil také SK Pardubice. Ten ovšem pochopitelně do skupiny nazývané "divize českého venkova".

  Oba celky byly úspěšné, postupně přikročily k profesionalizaci svých týmů a na jaře 1937 se jim podařilo své soutěže vyhrát. Slezská za sebou nechala Baťu Zlín nebo Karvinou, na štítu Pardubických zůstaly např. celky Českých Budějovic nebo Hradce Králové. V tehdejších letech se do nejvyšší soutěže dalo postoupit jen přes kvalifikaci vítězů divizních skupin a nejinak tomu bylo v roce 1937. V pražské divizi triumfovala Čechie Karlín, na Slovensku Filakovo a mezi sudetskými Němci kdysi slavné DFC Praha. Tato pětice si to v kvalifikačním turnaji rozdala o dvě postupové pozice.

  A právě v rámci tohoto turnaje došlo na první měření sil mezi pardubickým a ostravským fotbalem. Hrálo se 11.7.1937 na (dnešním) Letním stadionu a utkání skončilo remízou 2:2. Pardubické branky vstřelili Chládek a Heřmánek, obě ostravské si připsal Moták. Na utkání přišlo 5.000 diváků - a co psal regionální tisk? "Za sedm let, co stojí pardubický stadion, nebyla tribuna tak obsazena při footballovém zápase, jako v neděli. Všechny vydané vstupenky byly vyprodány!" A pardubická sestava? Štětka - Klus, Matuška - Ráliš, Zoubek, Synek - Praus, Heřmánek, Koreček, Chládek, Wittmann.

  Slezskou i pardubický SK čekalo ještě střetnutí v rámci odvet, v posledním kole kvalifikace. V neděli 15.8.1937 se hrálo na ostravském stadionu na Staré střelnici a domácí zvítězili 2:1 (Moták, Pospíšil - Wittmann). A protože v souběžně hraném utkání dokázalo DFC Praha překvapivě porazit Filakovo, které na Pardubice v tabulce zle dotíralo, radovali se ve Slezské Ostravě oba soupeři z postupu do 1. ligy. Jak velký byl o utkání zájem, vidíte na snímcích z odvetného utkání, které se hrálo před zcela zaplněnými tribunami… A slova z úvodu článku nelhala - body z remízového utkání v Pardubicích se oběma soupeřům do postupové matematiky hodily.

  Jak se debutantům mezi elitou dařilo? Slezská Ostrava v lize bojovala tři sezóny a sestoupila v roce 1940, SK Pardubice ji opustil o šest let později. Nicméně v dalších desetiletích se podstatně více prosadil ostravský klub, který svou historii ozdobil o zisk čtyř ligových titulů. SK Pardubice uzavřel svou historii v roce 1960 sloučením s pardubickou Teslou…

  1937

  1937

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page