identity

Telegraf: Pardubický Zástěra se zpovídá

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Telegraf: Pardubický Zástěra se zpovídá

  Telegraf: Pardubický Zástěra se zpovídá

  Ani ve válečných letech nebyly rozhovory s fotbalisty zdaleka věcí běžnou, ale zkraje roku 1941 přinesl časopis Telegraf rozhovor s pardubickým Jiřím Zástěrou.

  Rozhovor vznikl poté, co hvězda první velikosti, slávista Josef Bican, zveřejnil žebříček nejlepších ligových hráčů tak, jak to viděl on. Tady je kompletní text rozhovoru, který zle nalézt i v kronice SK Pardubice z uvedeného roku.


  Bicanův žebříček nejlepších footballových hráčů vyvolal pochopitelný rozruch nejen v řadách hráčů, ale také v mohutném táboře příznivců českého a moravského footballu a v neposlední řadě mezi představiteli naší kopané. Vždyť například Bican považuje za našeho nejlepšího obránce pardubického Zástěru a přece tento 27letý hráč neoblékal dosud nikdy dres národního mužstva.

  Pardubická sportovní veřejnost s nemalou radostí přijala zařazení dalších dvou "pardubických" hráčů do žebříčku. Hendrych a Kalivoda nemohli se v Pardubicích uplatnit, poněvadž k tomu neměli příležitost, až teprve v Olomouci se splnilo, co o nich říkal náš bývalý trenér Mazal: talenty.

  S Jiřím Zástěrou jsme měli příležitost pohovořit.

  Co říkáte Bicanově tabulce?
  Byl jsem překvapen uznáním našeho nesporně nejlepšího středního útočníka Josefa Bicana, ale tvrdím, že přibližně rovnocenných obránců máme více. Zapomnělo se na ostravského Marynčáka, který zejména v posledním zápase v Pardubicích podal obdivuhodný výkon a zařadil se mezi naše vynikající obránce. Brankáře Deršáka a našeho Horáka považuji za hráče stejně vyspělé. O co je Deršák spolehlivější, o to má Horák větší postřeh a odvahu. V tabulce byl vynechán pardubický záložník Šmejkal, patrně z toho důvodu, že téměř celou podzimní sezónu nehrál a po delší chorobě objevil se na hřišti až v posledních třech ligových zápasech. Rozhodně ho považuji za jednoho z nejlepších záložníků.

  Mluví se o vašem odchodu z Pardubic?
  Více se mluví, než je pravdou. Se mnou nejednala dosud Sparta, ani Slavia, nýbrž jen SK Pardubice. Vedení našeho klubu se totiž ohlíží po vhodné posile útočné řady a z tohoto pramene vyvěrají asi všechny zprávy o mém odchodu, na nějž dosud nepomýšlím.

  Stav ligového mužstva Pardubic?
  Změny se sice neočekávají, více je podobné pravdě, že do jarní sezóny půjdeme ve staré a po dlouhé době kompletní sestavě. Všichni jsou již zdrávi: Šmejkal, Synek, Chládek i Toman. Postrádali jsme alespoň jednoho z nich po celou loňskou podzimní sezónu. Z mladých hráčů nejvíce si klub slibuje od Skály, Doležala a Slavíčka.

  Vyhlídky pardubické ligy na jaro?
  Většinu podzimních zápasů jsme prohráli o jednu branku. Připomínám Spartu v Praze, kde jsme mohli 4:1 zvítězit a přece jsme 0:1 prohráli. V boji se Slavií v Pardubicích byl stav v 88. minutě 2:2 a takřka v posledním okamžiku jsme dostali třetí branku. Také v Prostějově jsme byli poraženi 1:0. Hlavní příčinou bylo neustálé měnění a přestavování útočné řady. Jsem přesvědčen, že na jaře si zlepšíme postavení v tabulce. Řekl jsem již, že máme všechny hráče zdravé a klubu se jistě podaří získat pohotového střelce.


  Jiří Zástěra, tady již v dresu pražské Sparty, kam přestoupil na začátku roku 1943

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page