identity

Odešel Bedřich Šonka, nejlepší střelec ligové Dukly Pardubice

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Odešel Bedřich Šonka, nejlepší střelec ligové Dukly Pardubice

  Odešel Bedřich Šonka, nejlepší střelec ligové Dukly Pardubice

  V sobotu 25. února 2017, opustila tento svět ve věku 84 let po dlouhé nemoci jedna z velkých osobností historie pardubického fotbalu, vynikající útočník prvoligové Dukly Pardubice, pan Bedřich Šonka.

  Bedřich Šonka (2.2.1933) by rodákem z Roudnice nad Labem a v tamním klubu bojoval v mládežnických kategoriích. Ještě v dorosteneckém věku vstoupil mezi seniory a v roce 1952 hrál s roudnickým týmem o postup do 1. ligy proti pražské Slavii. O dva roky později narukoval na vojnu do klubu Tankista Praha.

  Ten působil na pražském Strahově a v roce 1957 byl přesunut na východ Čech pod názvem Dukla Pardubice. „Prvních pět utkání jsme hráli ve Svítkově, ale pak už jsme se přesunuli na Letní stadion, kterému tehdy dominoval cyklistický ovál,“ vzpomínal na stěhování do Pardubic. „Nejraději vzpomínám na Andreje Kvašňáka, který tehdy s námi v Pardubicích hrál, byla s ním velká legrace.“

  Hned v první sezóně v Pardubicích byl Bedřich Šonka třetím nejlepším střelcem 1. ligy (17 branek) a patřil mezi spolehlivé útočníky, zejména ve dvojici se Zdeňkem Zikánem. Během angažmá v Pardubicích vypomohl Šonka pražské Dukle, kterou vedl trenér Kolský, a zúčastnil se s ní turné po Střední a Severní Americe. Byl na lavičce týmu při legendárním utkání proti brazilskému Santosu, kde kraloval slavný Pelé. Do roku 1960, kdy přestoupil do Hradce Králové, se stal historicky nejlepším střelcem pardubické Dukly v ligových zápasech.

  Na začátku šedesátých let nastupoval ve slavných hradeckých utkáních v Poháru mistrů a odehrál zde dalších sedm let. Šonkova ligová kariéra se uzavřela v roce 1967, v jeho 34 letech a to z poměrně bizarního důvodu. V utkání proti Bratislavě protihráč surově fauloval jeho kamaráda, Zdeňka Zikána. „Ten se bolestí svíjel na zemi a brečel, to jsem nevydržel a jako jeho kamarád jsem ho pomstil, protihráče jsem nakopl a viděl za to červenou kartu. Za to mě náš trenér vyřadil z týmu,“ vzpomínal Šonka po letech. Odešel do Rudé hvězdy Hradec Králové, později se věnoval i trenérské dráze, působil také jako sekretář hradeckého klubu.

  V osobě Bedřicha Šonky odešla jedna z legend historie pardubického fotbalu, se kterým sice spojil jen pár let své kariéry, ale na toto město velmi rád a s chutí vzpomínal.

   

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page