identity

Na "Letňáku" padl i mistr Belgie

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Na "Letňáku" padl i mistr Belgie

  Na "Letňáku" padl i mistr Belgie

  Pardubické kluby v minulosti porážely i soupeře zvučných jmen, včetně těch zahraničních. Jako například v roce 1938, kdy na východ Čech přijel mistr Belgie Beerschot, jehož útok vedl věhlasný Raymond Braine. 

  V dubnu 1938 dorazil do Čech ke třem zápasům mistr Belgie, Beerschot AC, jehož hlavním trumfem byl útočník Braine, který byl v našich krajích dobře známý. Jak by také ne, v letech 1928 - 1936 vedl útok Sparty! V prosinci 1936 podepsal smlouvu na další dva roky, na Vánoce odcestoval za rodiči do Belgie - a už se nevrátil. Nakonec ho Sparta za tehdy neuvěřitelných 100.000 korun do Beerschotu pustila.

  "Nic jiného nebudu sledovat, jen souboj Braine-Kreuz," byly podle dobového tisku slyšet v Pardubicích hlasy poté, co vešlo ve známost, že Beerschot se v neděli 17.4.1938 představí také ve východních Čechách. O dva dny dříve si s Belgičany poradila Sparta výsledkem 4:2. "Vzhledem k mimořádnému zájmu o nedělní zápas doporučuje pořádající klub, aby si návštěvníci zakoupili vstupenky předem u fy Aros-pernik, Pardubice, Wilsonova tř., telefon 2396," hlásala místní periodika. S návštěvou to však nakonec zase tak velká sláva nebyla…

  Dvacetičlenná výprava Beerschotu přijela do Pardubic v neděli v 10:46 hod. vlakem. "Bude vítána zástupci městské rady pardubické, předsednictvem SK Pardubice a jistě také všemi pardubickými sportovci. Hosté odjedou na "Veselku", kde budou ubytováni, odpoledne sehrají zápas a v pondělí budou pokračovat v cestě do Zlína," psaly místní listy. Začátek nedělního zápasu byl dokonce posunutý na 16:45 hod., aby se nekryl s divizním utkáním AFK Pardubice - AFK Chrudim. "SK Pardubice upozorňuje registrované dorostence všech klubů, že po předložení hráčské průkazky platí vstupné jen 2 Kč," přišla i důležitá rada. Předzápas obstaraly B-týmy SK Pardubice a SK Hradec Králové.

  Výsledek utkání všechny potěšil. Pardubice zvítězily 6:2, což byl velmi solidní úspěch. Na druhou stranu je třeba vnímat, že Belgie tehdy nepatřila k evropské špičce. Hosté sice v průběhu první půle vedli, ještě před přestávkou tehdy nejlepší domácí střední záložník Arnošt Kreuz z penalty srovnal. Po změn stran už 3.000 diváků sledovalo koncert pardubického celku.

  Utkání skončilo, diváci se rozešli domů, a Belgičané zamířili k přespání do dnes již neexistujícího pardubického hotelu Veselka. Ráno vyrazili vlakem do Zlína, kde prohrou 0:4 zakončili své třídílné turné po České republice…

  SK Pardubice - Beerschot AC 6:2 (2:2)
  Branky: 10. Chládek, 34. Kreuz, 46. Heřmánek, 55. Rulc, 65. Chládek, 71. Rulc - 25. Ceullers, 29. Braine.
  SK Pardubice: Němeček - Mrázek (Krupka), Zástěra - Synek, Kreuz, Zoubek - Praus, Rulc, Toman, Chládek, Heřmánek.

   

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page