identity

Stanislav Kocourek, jedna z pardubických legend

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Stanislav Kocourek, jedna z pardubických legend

  Stanislav Kocourek, jedna z pardubických legend

  Pardubický fotbal měl v minulosti řadu hráčů, které lze označit za legendy. A jednou z nich je bezesporu pan Stanislav Kocourek. Ten sice začínal po vzoru svého otce v pražské Slavii, ale řadu sezón strávil v dresu VCHZ Pardubice a na východě Čech se mu zalíbilo natolik, že se zde natvalo usadil. Po skončení hráčské i trenérské kariéry na fotbal nezanevřel a je pravidelným návštěvníkem našich zápasů na Vinici.

  Stanislav Kocourek (nar. 22.10.1952) začal s fotbalem v žákovských týmech Slavie. Není se čemu divit. Jeho otec byl výborným hráčem sešívaných, v letech 1947 a 1948 získal s týmem dva ligové tituly. Za spoluhráče měl takové hvězdy, jako Bicana, Vycpálka, nebo Kopeckého, pardubickým fanouškům možná něco řeknou jména dalších: Říha, Trojan, Sandhaus… Opomenout nelze ani 12 startů Kocourka staršího za národní tým, což potvrzuje jeho výjimečnost.

  Náš současný oslavenec tedy prošel ve Slavii všemi mládežnickými kategoriemi. „Jinak to ani nešlo, můj fotbalový osud byl dán tím, že otec za Slavii dlouho hrál, byla to rodinná tradice,“ vzpomíná po letech.

  Základní vojenskou službu strávil v letech 1971-1973 v Dukle Tábor. A tam došlo k jeho klíčovému kontaktu s pardubickým fotbalem. Mezi jeho spoluhráče v Táboře totiž patřili Pardubáci Prorok s Novotným a právě oni Stanislava Kocourka zlákali do Pardubic, konkrétně do barev VCHZ. „Po mém návratu z vojny dres Slavie oblékali např. Veselý, Segmüller, Luža, Mareš, Cipro a prosadit se do její sestavy nebylo jednoduché,“ řekl před časem pro Pardubický deník na vysvětlenou, proč nepokračoval u ´sešívaných´.

  V Pardubicích se Stanislav Kocourek trvale usadil a nastupoval za druholigové chemiky“. Po několika sezonách, v roce 1981, přišla nabídka k návratu do Slavie. Bohužel, tehdy se Kocourek na zimním halovém turnaji v Moskvě zranil a z kádru vypadl. A tak se na východ Čech vrátil a rozdával dál radost na hřišti, až do svých 36 let.

  Na začátku devadesátých let ještě bojoval v rakouském FC Mistelbach jako hrající trenér. Po ukončení hráčské kariéry působil na lavičce VCHZ Pardubice. V sezóně 1999/2000 trénoval v 1. lize v Hradci Králové, kde však byl po 6. kole odvolán a na jeho místo nastoupil Milan Petřík. Později trénoval v nižších soutěžích v Kolíně a AFK Chrudim.

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page