identity

Roger Federer a pardubický fotbal. Co mají společného?

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Roger Federer a pardubický fotbal. Co mají společného?

  Roger Federer a pardubický fotbal. Co mají společného?

  Tak tohle spolu nemůže souviset, řeknete si. Ale není to tak. Byť nepřímá, ale souvislost tady je.

  Fotbalista Adolf Kacovský (* 17.7.1894 - + 15.5.1967) patřil ve dvacátých letech k pilířům sestavy SK Pardubice. Premiérově se v prvním týmu objevil už před světovou válkou, ale napevno se v sestavě usadil v roce 1920. A nehrál roli podřadnou. Nastupoval v záloze, kde v dalších letech kryl levou stranu legendárnímu střednímu záložníkovi Josefu Svobodovi. V sestavě pardubického SK byl i v roce 1924, kdy na Olšinkách prohrála Slavia 2:3 v nejsilnější sestavě.

  V prvním týmu nastupoval Kacovský (na titulním snímku) do roku 1926, tedy do svých 32 let. V dalším období vedení klubu omladilo sestavu a na jeho místě začal nastupovat mladý Petrovický, kterého klub získal od městského rivala AFK. Ale ani tehdy Kacovský na sport nezanevřel. Začal se věnovat tenisu a vedl k němu i svého syna, který kromě sportovních genů zdědil také křestní jméno.

  Adolf Kacovský mladší se narodil 23.8.1941 a tenisu se věnoval opravdu naplno, vedl ho k němu mj. učitel Vilém Wiess. Toho v Pardubicích známe především jako zakladatele místního hokeje, nicméně je třeba připomenout, že sportovní zkušenosti střádal nejprve ve fotbalovém SK Pardubice.

  Kacovský junior by tak dobrý tenista, že přesně v den svých 18. narozenin vyhrál prestižní Pardubickou juniorku. I dál se mu na kurtech dařilo, ale poměrně brzy se z něj stal tenisový trenér. Dokonce vycestoval v této roli do Tuniska. Když se v roce 1968 do Československa vrátil, potkal se se sovětskými tanky. A tak přes Vídeň zamířil za hranice znovu. A již tam zůstal.

  Po dalším angažmá v Tunisku dostal nabídku trénovat ve švýcarské Basileji a věnoval se těm nejmladším. A právě tam se mu po letech dostal „do rukou“ dnes legendární Roger Federer. Adolf Kacovský byl jeho prvním trenérem a měl klíčovou roli v jeho vývoji od osmi do čtrnácti let. Pak přešel talentovaný sportovec do většího tréninkového centra a jeho kariéra zamířila k výšinám.

  V roce 2003 se pan Kacovský vrátil do rodného města, do Pardubic. Domov našel nedaleko kurtů LTC, ze kterých zamířil do tenisového světa, ve kterém prostřednictvím zmiňované hvězdy zanechal nesmazatelný podpis.
   

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page