identity

Co se napsalo o Jiřím Zástěrovi v roce 1942?

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  53 let od 01.12.1968 - Z pardubického Gottwaldova (Letního) stadionu vysílala Československá televize přímý přenos prvoligového utkání VCHZ Pardubice - Dukla Banská Bystrica (2:0).

  Co se napsalo o Jiřím Zástěrovi v roce 1942?

  Co se napsalo o Jiřím Zástěrovi v roce 1942?

  Ve válečných dobách, konkrétně v roce 1942, vyšla kniha Viléma Nezbedy Východočeský sport, která mapovala sportovní dění v tomto regionu. A významné zastoupení v této publikaci měl pochopitelně fotbal. Na jejích stránkách se objevil zajímavý článek o Jiřím Zástěrovi, toho času obránci ligového SK Pardubice. Přečtěte si jeho neupravované znění, ke kterému jsme připojili stručný komentář.

   

  "Výraznou postavou současné východočeské kopané je obránce ligového mužstva SK Pardubice a stálý člen českého národního mužstva Jiří Zástěra. Jako ve většině případů, tak také mimořádné schopnosti vynikajícího obránce objevila náhoda.

  Zástěrova pestrá sportovní dráha počíná ve Skutči v roce 1931. Již jako kluk oblíbil si kopanou, bohužel SK Skuteč neměl tehdy dorost a tak 15letý Jiří byl zařazen přímo do 1. mužstva. Během presenční služby hostoval po celý rok 1934 ve Vysokomýtském SK a potom přestoupil do AFK Pardubice, v němž hrál s velkým úspěchem středního záložníka.

  1. února 1936 se stal se členem tehdejšího ligového nováčka SK Pardubice. Počítalo se s ním do útoku a na všech místech zálohy, až nebyl postaven k zápasu v Židenicích. Jeho chvíle přišla o týden později v Plzni. Pardubické mužstvo již trenovalo, když pojednou obránce Mrázek volal trenéra Mazala a s ním opouštěl hřiště. Před tribunou, na níž seděli náhradníci Zástěra a Wittmann, zvolal Mazal: "Zástěra, strojit!"

  A nyní pozorně sledujte běh událostí či náhod, jež objevily současného nejlepšího obránce. V 5. minutě zápasu Zástěra nastoupil na pravou stranu zálohy, odkud Zoubek odešel do obrany. O tři minuty později byl vyloučen Kreuz, Zoubek obsadil střed zálohy, z útoku byl stažen Toman na pravou stranu zálohy a pro náhradníka Zástěru zůstalo volné místo jen v obraně.

  Od tohoto okamžiku nedovedly si Pardubice představit ligovou obranu bez Zástěry. Tam bylo jeho pravé místo, tam vyrostl v hráče nadprůměrné výkonnosti, rychlosti, postřehu a důrazu. Proto také byl na jaře 1941 po prvé povolán do národního mužstva Čech k zápasu proti Moravě, aby v něm trvale zůstal.

  Nikoliv jen mimořádné nadání přispělo Zástěrovi k vrcholné sportovní kariéře, nýbrž a především pevná vůle, pravidelný, ostrý trénink a přísná životospráva, tedy podmínky, jež musí splnit každý sportovec, chce-li dosáhnout úspěchu." 

  Z knihy Východočeský sport (autor: Vilém Nezbeda), rok vydání 1942.


  Pozn. Článek obsahuje několik faktických chyb. Jiří Zástěra nastupoval za Vysokomýtský SK ještě v roce 1936, teprve poté zamířit do AFK. Posilou ligového SK Pardubice se stal až v únoru 1938. Zmiňovaný zápas, ve kterém trenér Mazal vyslal Zástěru poprvé do ligového zápasu, byl souboj na hřišti Viktorie Plzeň (dnešní stadion v Luční ulici, kde hrají plzeňské mládežnické týmy) hraný v neděli 13.3.1938 a skončil remízou 1:1. Zmíněné utkání proti Židenicím následovalo až po Zástěrově premiéře v Plzni.

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page