identity

Sehnat kopačky, to nebylo jen tak…

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  53 let od 01.12.1968 - Z pardubického Gottwaldova (Letního) stadionu vysílala Československá televize přímý přenos prvoligového utkání VCHZ Pardubice - Dukla Banská Bystrica (2:0).

  Sehnat kopačky, to nebylo jen tak…

  Sehnat kopačky, to nebylo jen tak…

  V dnešní době si málokdo dovede představit, jak musely na začátku 20. století fotbalové kluby bojovat s materiální nouzí. Vždyť například párů kopaček tehdy nebylo v týmech o mnoho víc, než hráčů. Jako příklad uvedeme situaci z roku 1906, kdy se SK Pardubice chystal k zápasu do Litomyšle.

  Korespondenční lístek, který budeme citovat, se dochoval do dnešních dnů a ukazuje na nouzi, se kterou museli tehdejší průkopníci fotbalu na východě Čech bojovat. Psal ho Václav Laub, hráč klubu, který se zhostil role organizátora utkání v Litomyšli. A adresoval ho Otovi Reschovi, tehdy teprve osmnáctiletému výbornému hráči a hybateli klubového dění, který se však nemohl utkání zúčastnit. Pobýval u rodiny Alexandra Gebase v Býšti a do rukou mu z Laubova pera došla tato slova:

  Chrudim, 2.11.1906  Milý Otanku.
  Velice nás to překvapilo, že nemůžeš s námi jeti. Ale buď tak hodný, když už nejedeš, tak aspoň půjč Klubalovi kopačky a punčochy.

  A napiš svojí matce, abychom si mohli pro Kramaříka vypůjčiti Dolečkovy kopačky a nějaké kalhoty, neb vše ti v pořádku odvedem. Klubal nechce jinak jeti, dokaváde nebude míti kopačky. To víš, jaký je. Pošli nám to poštou nevyplacené, my si to vyplatíme sami.

  Vícekrát si neberu nic na starost, ani mě nenapadne. Nenech nás v bryndě, neb už je zápas jistý a poslali nám 20 korun, zatím na cestu. Ostatní dostaneme tam. Za tebe bude hrát Krátký. Lístek z Litomyšle ti pošlu.

  Václav


  Zda Resch svoje kopačky zapůjčil, a zda dokázal zorganizovat zápůjčku kopaček svého bratra Adolfa „Dolečka“ Resche, se už asi nedozníme. Ani to, zda nakonec Klubal a Kramařík k utkání do Litomyšle odjeli. Ale pro ilustraci, jak obtížné to měly fotbalové kluby ve svých začátcích, to stačí.

  Dovětek: O deset let později by tato komunikace již neproběhla. „Doleček“ Resch padl hned v úvodu Světové války, o deset let starší Laub ve válce zahynul rovněž. Adresát lístku Ota Resch válku přežil, ale v jejím počátku byl vážně zraněn natolik, že s fotbalovou kariérou byl ve 26 letech konec. A tak se dal absolvent chrudimské Obchodní akademie na podnikání v bankovním sektoru…

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page