identity

1982: Neprodali kůži zadarmo

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  1982: Neprodali kůži zadarmo

  1982: Neprodali kůži zadarmo

  V sezóně 1982/1983 se VCHZ Pardubice, tehdy účastník třetí nejvyšší soutěže, probojoval až do čtvrtfinále Českého poháru. Ve středu 17.11.1982 hostili "chemici" na stadionu Rudé hvězdy Pardubice na Dukle pražskou Spartu, která přivezla všechny své tehdejší hvězdy. Jak utkání probíhalo si přečtěte v dobovém komentáři novináře Bohuslava Jasanského, od něhož jsme si půjčili i titulek článku. 


  Téměř 4.000 diváků se přišlo ve středu odpoledne podívat na pardubický stadion RH na Dukle, kde se hrálo čtvrtfinále Českého poháru v kopané, ve kterém se soupeři představili takto:
  VCHZ: Přibyl – Ryba, Prorok, Škrha, Chlád – Švehlík, Blažek, Vondřejc – Kocourek (75. Kohout), Štoudek, Zelinka. Kompletní Sparta Praha: Kováč – Bielik, Straka, Beznoska, Caudr – Ščastný (82. Bílek), Jarolím (82. Griga), Chovanec – Kotál, Haník, Hašek. Góly: Zelinka (90.) – Beznoska (70.), Griga (75.), střely na branku: 4:6, mimo: 4:4, vyložené šance: 2:3, rohy: 1:3, žluté karty: Prorok za faul, rozhodčí: MUDr. Mikulík z Vyškova (Spišiak a Šrom z Brna), inspektor: Kašpar ze Šumperka.

  O postup mezi čtyři nejlepší mužstva Českého poháru se ve středu brzy po poledni pokusili fotbalisté VCHZ. Na měkké, ale dobré trávě stadionu RH na Dukle se to nakonec nepodařilo, ale za statečný boj zaslouží absolutorium celý kolektiv, přestože Sparta určitě k přehrání byla, kdyby…

  V době, kdy zdaleka nebylo nic rozhodnuto, měli pardubičtí dvě velké šance dostat se do vedení. Nejprve v 8. minutě po přímém kopu Vondřejce zacílil Prorok z dobré šance a zcela jistě nikým neatakován nad a potom přišla 47. minuta. Zelinka „zametl“ s reprezentačním mladíkem Bielikem, ideálně uvolnil Štoudka, ten všechno udělal jak mohl, ale jeho střela přes celou branku již přihlížejícího Kováče šla těsně mimo.

  To byly dva momenty, kdy VCHZ mohly nastoupit cestu k výhře. Nezapomeňme ještě na situaci v 15. minutě . to Kocourek poprvé a naposledy ukázal obraně Sparty záda a z jeho akce byl Zelinka faulován brankářem Kováčem bez potrestání. Jinak po naprosto vyrovnaném poločase hosté po změně stran přidali. Jako tým vrcholového fotbalu prokázali svou „fyzičku“ (ale nic víc) a brankami Beznosky a Grigy nakonec 1:2 vyhráli, když za VCHZ snížil v poslední minutě neúnavný Zelinka.

  Pravda, Spaťané měli o šanci víc než domácí (41. a 52. Kotal, 81. Griga), ale svým výkonem nepřesvědčili. Výjimkou byl Jarolím, který musel v 60. minutě pro zranění odstoupit. Přísnější měřítko snesou ještě Caudr a Beznoska. U domácích chytil Přibyl jeden jistý gól, ale druhý si může připsat na své konto. V pbraně a vůbec nejlepší na hřišti byl Chlád, spolehliví byli oba stopéři Prorok se Škrhou, v záloze se opět nevedlo Blažkovi a tak příchod Ujce se přímo nabízel. S postupem času se rozehrál Zelinka. Ano, poměrně dost zkazil, ale byl u všeho, co hrozilo Kováčovi, dřel do úmoru – prostě je to fotbalista.

  Jinak domácí chybovali stereotypním šachováním soupeře ve vzduchu, tam přes Straku a Beznosku neměli nárok, přestože Štoudek oba stopery třikrát pozlobil. Hrálo se důrazně, ale naprosto slušně, dobrým rozhodčím byl dr. Mikulík.

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page