identity

Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Kdy se v Pardubicích poprvé představil fotbalový tým z Anglie? Stalo se tak na jaře roku 1909 a šlo o londýnský celek Civil Service. Ten na Olšinkách nad místním SK Pardubice zvítězil 5:0, což ovšem v tehdejší době nebyl proti ostrovnímu týmu žádný velký propadák.

  Londýnský klub nebyl v roce 1909 v Čechách, které tehdy pochopitelně byly součástí Rakousko-Uherska, poprvé. Od roku 1901 se víceméně pravidelně představoval na pražské Letné, kde měla domácí stadion Slavia, tehdy jeden z nejlepších týmů kontinentu. Ta v roce 1909 pardubickému SK nabídla zprostředkování utkání s anglickým klubem a funkcionáři na východě Čech neváhali.

  SK Pardubice totiž v roce 1909 slavil 10 let od svého vzniku a přivítat anglický klub na svém stadionu na Olšinkách, to byl zlatý hřeb oslav! V té době na stole ležely plány na stavbu tribuny, která sportovišti zatím chyběla, a dojednání zápasu s londýnským celkem byl velkým impulzem k tomu, aby stavba byla dokončena. Vše se stihlo v termínu, a tak na Velikonoční pondělí 12. dubna 1909 měli v Pardubicích premiéru jak pardubičtí fotbalisté, tak na tehdejší dobu moderní dřevěná tribuna.

  Anglický tým přijel po poledni z Prahy rychlíkem a na nádraží ho čekaly davy fanoušků. Zatímco na stadionu vyhrávala kapela 36. pěšího pluku z Josefova, hosté si jeli do hotelu odpočinout. V půl čtvrté pak dorazili na stadion na Olšinkách. Přivítalo je tehdy rekordních 1900 natěšených diváků a utkání mohlo začít.

  Londýnský Civil Service byl podle očekávání v utkání lepší, ale domácí gólman Tlučhoř podával skvělý výkon. Hráčům situaci komplikoval silný vítr. Ve 13. minutě šli hosté do vedení a do přestávky přidali ještě další dvě branky. Hned v první minutě druhé půle se domácí dožadovali penalty za ruku, ale svazový rozhodčí Markalous byl neoblomný. Diváci nárokovali ještě jednu penaltu pro domácí za sražení „Dolečka“ Resche, znovu marně.

  Nakonec SK Pardubice prohrál 0:5. Anglický fotbal byl ale již tehdy skvělý, zatímco ten na českém venkově byl stále ještě v plenkách. Hosté odjeli, ale v dalších letech se do Pardubic vydávaly další skvělé kluby – skotský Aberdeen (1911), irský Celtic Belfast (1912) a několikrát vídeňský Slovan.

  Pardubický SK měl čilé mezinárodní styky, ale proti anglickému soupeři si již nezahrál. To se povedlo až VCHZ Pardubice, který se v letech 1962 a 1964 střetl s celky Grimsby Town a Northampton Town.

  Skoro se nechce věřit tomu, že uplynulo již více než 110 let od chvíle, kdy fotbal v anglickém provedení bavil diváky u nás v Pardubicích…

  SK Pardubice – FC Civil Service Londýn 0:5 (0:3)
  Hráno: 12. dubna 1909. Rozhodčí: Markalous. Diváků: 1900.
  Sestava Pardubic: Tlučhoř – Hanke, Štrympl – Karel, Resch O., Laub – Meissner St., Kohout, Bóža, Medek, Resch A.

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page