identity

Když se Pardubicích hrála naposledy 1. liga…

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  20 let od 22.03.2002 - Zemřel Jaroslav Cejp, útočník SK Pardubice a později pražské Sparty (* 07.04.1924)

  Když se Pardubicích hrála naposledy 1. liga…

  Když se Pardubicích hrála naposledy 1. liga…

  Náš seriál se dnes zastaví u zajímavého tématu - zatím poslední účasti pardubického klubu v nejvyšší fotbalové soutěži. A již nyní se těšíme na to, až se 1. liga do našeho města vrátí…

  Člověk nemusí být právě pamětníkem, ale stačí, aby se trochu zajímal o fotbalovou historii - pak možná vyloví v paměti, že zatím posledním klubem, který hájil barvy města mezi fotbalovou elitou, byl tým VCHZ Pardubice. Klub s dlouhou tradicí, který vznikl v roce 1925 jako Explosia Semtín a v prvních dvaceti letech své historie se řadu sezón snažil prosadit se v divizi českého venkova, což byla druhá nejvyšší soutěž, postupu mezi elitu se však nikdy nedočkal.

  Explozia, od roku 1958 VCHZ Pardubice, postupně sílí a v roce 1961 se spojuje s Duklou Pardubice. To byl klub, který se ve druhé polovině 50 tých let přesunul do Pardubic z hlavního města a po tři sezóny zde hrál nejvyšší soutěž. V 60 tých letech se pak VCHZ Pardubice postupně výkonnostně zvedal a pak přišla postupová sezóna 1967/1968. "V každém případě jsme do sezóny šli s tím, že chceme postoupit. Před jejím začátkem jsme posílili o některé další hráče a měli silný tým. A já si dodnes myslím, že kdybychom měli lepší funkcionáře ve vedení, mohli jsme jít do ligy už dřív," vzpomíná po letech Ladislav Procházka, obránce VCHZ.  V této sezóně bojovalo ve dvou skupinách a VCHZ Pardubice zvítězil v té „západní“. Rozhodla výhra v posledním kole nad Chebem poměrem 7:0 před 10 tisíci diváků a lepší skóre rozhodlo o tom, že Pardubáci přeskočili v tabulce druhou Vlašim díky lepšímu skóre.

  Začalo to výborně…

  Ligová sezóna 1968/1969 začala pro pardubický tým skěle. Na Letním stadionu, na který zaplnilo 14.000 diváků, rozdrtil 4:0 Lokomotivu Košice… Jenže pak se zadrhla koncovka a v dalších třech zápasech tým ani jednou neskóroval a jeho konto narostlo o jediný bod za domácí bezbrankovou remízu s Trenčínem. Až v 7. kole se diváci dočkali další domácí výhry proti VSS Košice. Další body se ale nováčkovi sbíraly velmi těžko.

  Ale v 10. kole přišla velká radost pardubických fanoušků. To na Letní stadion přijela Slavia a přišlo se na ni podívat 12.000 diváků, největší návštěva kola. "Domácí bojovali s plným zaujetím a jejich vítězství mohlo být daleko větší," napsalo po výhře Pardubic 2:0 Rudé právo. Branky vítězů vstřelili Kára a Lazar, porážce sešívaných nedokázal zabránit ani František Veselý, slavný hráč slávistické historie, jehož otec v poválečných letech oblékal dres ligového SK Pardubice…

  Nakonec měly Pardubice po skončení podzimní části sezóny slušných 13 bodů (tehdy byly dva body za výhru) a v tabulce, v níž figurovalo 14 celků, obsadily 8. místo. Jenže během zimní přestávky začaly problémy. "Už po podzimu někteří říkali: "Jdeme pryč ", což nebylo dobře, obzvlášť když to byli kluci, kteří tvořili kostru týmu," popisuje tehdejší situaci Ladislav Procházka.  

  Smutné sestupové jaro

  Po úvodní jarní prohře v Košicích s Lokomotivou přišel další povzbuzující výsledek. Obhájce titulu Spartak Trnava ani se všemi svými oporami Dobiášem, Adamce, nebo Kunou nedokázal na tehdejším Gottwaldově stadionu vyhrát a remizoval 1:1. Bodový zisk se dál Pardubicím rozšiřoval pomalu a první jarní výhry se dočkaly až v osmém utkání - porazily Teplice.

  V sezóně 1968/1969 byla tabulka ligy, zejména její dolní část, neuvěřitelně vyrovnaná. Po dalším utkání, kdy Pardubice zvítězily v Ostrava 3:0 (branky: Veverka 2, Kára), byly sice na 8. místě, ale jen dva body nad sestupem! Kolo před koncem jel východočeský tým k důležitému utkání na trávník podobně ohrožené Banské Bystrice, což byl v této sezóně také ligový nováček. Jenže zápas se mu vůbec nepovedl. Poprvé inkasoval brankář Čaloun ve 2. minutě a konečné skóre bylo zdrcující - 1:6.

  V posledním kole žila pardubická šance na záchranu, rozdíl mezi stejně ohroženými Teplicemi, Slavií a Banskou Bystricí byly minimální. Jenže remíza 0:0 se Slovanem Bratislava, který skončil v tabulce hned za vítěznou Trnavou, na záchranu nestačila. "Domácí podali bojovný výkon, nezalekli se svého velkého soupeře, avšak i tentokrát se projevila jejich výrazná slabina - střelecká nemohoucnost útočníků," informovalo Rudé Právo o posledním ligovém vystoupení týmu.

  A tak se VCHZ Pardubice s nejvyšší soutěží po jediné sezóně spolu s Duklou Banská Bystrica rozloučil. Město však reprezentoval příkladně a že o fotbal byl zájem svědčí fakt, že na poslední utkání, kdy šance na spásu byla minimální, přišlo 6.000 diváků. Sluší se ale připomenout jednu věc. V této sezóně dosáhlo VCHZ i jednoho úspěchu, který je jedním z největších v historii pardubického fotbalu. Tým to dotáhl až do finále Československého poháru a bojoval tak o účast v evropských pohárových soutěžích. Ale o tom zase někdy jindy…  

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page