identity

Když se Pardubicích hrála naposledy 1. liga…

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  64 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Když se Pardubicích hrála naposledy 1. liga…

  Když se Pardubicích hrála naposledy 1. liga…

  Náš seriál se dnes zastaví u zajímavého tématu - zatím poslední účasti pardubického klubu v nejvyšší fotbalové soutěži. A již nyní se těšíme na to, až se 1. liga do našeho města vrátí…

  Člověk nemusí být právě pamětníkem, ale stačí, aby se trochu zajímal o fotbalovou historii - pak možná vyloví v paměti, že zatím posledním klubem, který hájil barvy města mezi fotbalovou elitou, byl tým VCHZ Pardubice. Klub s dlouhou tradicí, který vznikl v roce 1925 jako Explosia Semtín a v prvních dvaceti letech své historie se řadu sezón snažil prosadit se v divizi českého venkova, což byla druhá nejvyšší soutěž, postupu mezi elitu se však nikdy nedočkal.

  Explozia, od roku 1958 VCHZ Pardubice, postupně sílí a v roce 1961 se spojuje s Duklou Pardubice. To byl klub, který se ve druhé polovině 50 tých let přesunul do Pardubic z hlavního města a po tři sezóny zde hrál nejvyšší soutěž. V 60 tých letech se pak VCHZ Pardubice postupně výkonnostně zvedal a pak přišla postupová sezóna 1967/1968. "V každém případě jsme do sezóny šli s tím, že chceme postoupit. Před jejím začátkem jsme posílili o některé další hráče a měli silný tým. A já si dodnes myslím, že kdybychom měli lepší funkcionáře ve vedení, mohli jsme jít do ligy už dřív," vzpomíná po letech Ladislav Procházka, obránce VCHZ.  V této sezóně bojovalo ve dvou skupinách a VCHZ Pardubice zvítězil v té „západní“. Rozhodla výhra v posledním kole nad Chebem poměrem 7:0 před 10 tisíci diváků a lepší skóre rozhodlo o tom, že Pardubáci přeskočili v tabulce druhou Vlašim díky lepšímu skóre.

  Začalo to výborně…

  Ligová sezóna 1968/1969 začala pro pardubický tým skěle. Na Letním stadionu, na který zaplnilo 14.000 diváků, rozdrtil 4:0 Lokomotivu Košice… Jenže pak se zadrhla koncovka a v dalších třech zápasech tým ani jednou neskóroval a jeho konto narostlo o jediný bod za domácí bezbrankovou remízu s Trenčínem. Až v 7. kole se diváci dočkali další domácí výhry proti VSS Košice. Další body se ale nováčkovi sbíraly velmi těžko.

  Ale v 10. kole přišla velká radost pardubických fanoušků. To na Letní stadion přijela Slavia a přišlo se na ni podívat 12.000 diváků, největší návštěva kola. "Domácí bojovali s plným zaujetím a jejich vítězství mohlo být daleko větší," napsalo po výhře Pardubic 2:0 Rudé právo. Branky vítězů vstřelili Kára a Lazar, porážce sešívaných nedokázal zabránit ani František Veselý, slavný hráč slávistické historie, jehož otec v poválečných letech oblékal dres ligového SK Pardubice…

  Nakonec měly Pardubice po skončení podzimní části sezóny slušných 13 bodů (tehdy byly dva body za výhru) a v tabulce, v níž figurovalo 14 celků, obsadily 8. místo. Jenže během zimní přestávky začaly problémy. "Už po podzimu někteří říkali: "Jdeme pryč ", což nebylo dobře, obzvlášť když to byli kluci, kteří tvořili kostru týmu," popisuje tehdejší situaci Ladislav Procházka.  

  Smutné sestupové jaro

  Po úvodní jarní prohře v Košicích s Lokomotivou přišel další povzbuzující výsledek. Obhájce titulu Spartak Trnava ani se všemi svými oporami Dobiášem, Adamce, nebo Kunou nedokázal na tehdejším Gottwaldově stadionu vyhrát a remizoval 1:1. Bodový zisk se dál Pardubicím rozšiřoval pomalu a první jarní výhry se dočkaly až v osmém utkání - porazily Teplice.

  V sezóně 1968/1969 byla tabulka ligy, zejména její dolní část, neuvěřitelně vyrovnaná. Po dalším utkání, kdy Pardubice zvítězily v Ostrava 3:0 (branky: Veverka 2, Kára), byly sice na 8. místě, ale jen dva body nad sestupem! Kolo před koncem jel východočeský tým k důležitému utkání na trávník podobně ohrožené Banské Bystrice, což byl v této sezóně také ligový nováček. Jenže zápas se mu vůbec nepovedl. Poprvé inkasoval brankář Čaloun ve 2. minutě a konečné skóre bylo zdrcující - 1:6.

  V posledním kole žila pardubická šance na záchranu, rozdíl mezi stejně ohroženými Teplicemi, Slavií a Banskou Bystricí byly minimální. Jenže remíza 0:0 se Slovanem Bratislava, který skončil v tabulce hned za vítěznou Trnavou, na záchranu nestačila. "Domácí podali bojovný výkon, nezalekli se svého velkého soupeře, avšak i tentokrát se projevila jejich výrazná slabina - střelecká nemohoucnost útočníků," informovalo Rudé Právo o posledním ligovém vystoupení týmu.

  A tak se VCHZ Pardubice s nejvyšší soutěží po jediné sezóně spolu s Duklou Banská Bystrica rozloučil. Město však reprezentoval příkladně a že o fotbal byl zájem svědčí fakt, že na poslední utkání, kdy šance na spásu byla minimální, přišlo 6.000 diváků. Sluší se ale připomenout jednu věc. V této sezóně dosáhlo VCHZ i jednoho úspěchu, který je jedním z největších v historii pardubického fotbalu. Tým to dotáhl až do finále Československého poháru a bojoval tak o účast v evropských pohárových soutěžích. Ale o tom zase někdy jindy…  

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page