identity

Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  S pardubickými kluby se pražská Sparta střetává ve vzájemných soubojích více než 100 let.


  Nejprve to díky systému (nebo spíš "nesystému") soutěží bylo pouze v přátelských zápasech, později se tak ale dělo v ligové soutěži a v posledních letech dochází ke vzájemným soubojům v pohárových soubojích (1983 VCHZ Pardubice, 2002 FK AS Pardubice, 2011 a 2015 FK Pardubice). Souboje proti slavnému klubu vždy poutaly pozornost, některá utkání se však do historie zapsala výraznějším způsobem, než ta ostatní. Pojďme se na některá z nich podívat. 

   

  4. července 1909
  SK Pardubice - AC Sparta Praha 3:1

  Po dvou vystoupeních sparťanské rezervy na Olšinkách v roce 1907 přijela v červenci 1909 Sparta premiérově do Pardubic s prvním mužstvem a byla to její premiéra v celých Východních Čechách. Pardubickému týmu, jehož sestava se nedochovala, se podařilo překvapivě zvítězit 3:1. Nutno ovšem říci, že vzestup letenského klubu začal až o pár let později.


  25. srpna 1923
  SK Pardubice - AC Sparta Praha 2:4 (2:0)

  Sparta přijela v létě roku 1923 do Pardubic v téměř nejsilnější sestavě. SK Pardubice tehdy patřil k nejsilnějším týmům českého venkova a v sestavě měl pozdější hvězdu českého fotbalu Ladislava Ženíška. Pražané s řadou reprezentantů (Hochman, Hojer, Kolenatý, ale také později slavný tenista Karel Koželuh) se hodně zapotili, protože a o přestávce prohrávali 0:2. Josef Svoboda, tahoun týmu, úspěšně dirigoval domácí, kteří statečně hostům vzdorovali, ale nakonec přece jen o dvě branky podlehli.
  Sestava: Balcar - Krčma, Kohoušek - Bednařík, Svoboda, Grodl - Rule, Lahůlek, Meissner V., Ženíšek, Skřivánek.


  18. května 1941
  SK Pardubice - AC Sparta Praha 4:3 (1:1)

  Jedno ze dvou vítězství SK Pardubice nad Spartou ve válečných letech přišlo v roce 1941. Pražané v té době bojovali se Slavií o vedení v lize, ale před 7.000 diváků na Letním stadionu podlehli. Domácí vedl k výhře skvělý obránce Zástěra, pozdější trenér Dukly a VCHZ Pardubice (a také dalších klubů). Vítěznou branku na 4:3 vstřelil pět minut před koncem Heřmánek. Není divu, že už o rok později tři pardubičtí hráči oblékali rudý dres (Horák, Zástěra, Šmejkal). V dresu Sparty se představil "pozdější" hráč SK Josef Zeman.
  Sestava: Horák - Klus, Zástěra - Zoubek, Šmejkal, Synek - Heřmánek, Šimůnek, Skala, Toman, Slavíček.


  16. června 1959
  Dukla Pardubice - Spartak Praha Sokolovo 1:3 (1:3)

  Utkání "vojenské" Dukly Pardubice se Spartou (tehdy ještě z donucení hrající pod jiným názvem) v předposledním kole sezóny 1958/1959 na Letním stadionu samo o sobě nebylo nijak výjimečné. Situace, kvůli které se na toto utkání vzpomíná, přišla až poté. Disciplinární komise odhalila, že výsledek zápasu byl ovlivněný úplatky, aby se pomohlo výhře pražského klubu, který tehdy bojoval o záhranu. Čtyři hráči Dukly Pardubice byli potrestáni, klub měl odečtené body do další sezóny a z toho se už nevzpamatoval. Za rok sestoupil a rozpadl se.


  17. listopadu 2015
  FK Pardubice - AC Sparta Praha 1:0 (1:0)

  Vyprodaný stadion Pod Vinicí (2.750 diváků) viděl v listopadu 2015 velkou bitvu v prvním utkání osmifinále domácího poháru. V přímém teleizním přenosu přijela Sparta bez dvou hráčů základní sestavy, ale přesto silná. Všechny překvapil způsob, jakým si pardubický tým se soupeřem pohrával, po půlhodině vstřelil vedoucí branku a měl i další velké šance. Ve druhé půli sice Sparta tlačila, ale brankář Knobloch tým podržel a domácí tak zvítězili.
  Sestava: Knobloch - Šejvl, Vencl, Kopřiva, Kakrda V. - Kim, Kudrna, Řezníček (83. Kayamba), Jeřábek, Fousek (78. Pospíšil) - Petráň (60. Fusek).

   

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page