identity

Rivalita při derby? Vždy tady byla!

 • Komentuj
 • Tiskni
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Rivalita při derby? Vždy tady byla!

  Rivalita při derby? Vždy tady byla!

  Souboje Pardubic s Hradcem Králové, to byla od nepaměti rivalská měření sil, ať už šlo o jakékoliv sportovní odvětví. Výjimkou nebyl ani fotbal, který, a to rádi připomínáme, se začal v Pardubicích rozvíjet o několik let dříve. 

  Rivalitu na trávníku naznačil již první souboj pardubických a královéhradeckých fotbalistů svým netradičním průběhem. Stalo se tak o prázdninách roku 1902, kdy za stavu 2:1 pro pardubické nebylo utkání dohráno poté, co si jeden z hradeckých hráčů vymknul ruku po pádu do díry na špatně upraveném hřišti.

  Pardubický fotbal měl nad regionálními kolegy zpočátku převahu, s úsměvem se vzpomínalo na výhru z roku 1910, kdy skončil duel divokým výsledkem 10:0. Ve dvacátých letech minulého století došlo i na roztržky na funkcionářském poli, dvě největší města českého východu se přetahovala o sídlo i vedení Východočeské župy fotbalové.

  V roce 1924 rivalitu krásně definoval Emil Vachek, Hradečák, novinář a především zakladatel tradice českých detektivních románů: "Můžete si být jisti, že uvidí-li Pardubičan Hradečana, je to totéž, jako když se v Praze sejde Sparťan a Slávista. Setkal jsem se s ministrem Udržalem, jehož užší vlastí byly Pardubice. Dokazoval jsem mu priority mého města. ´A co sport?´ namítl ministr. ´Máte u vás také takový sport jako v Pardubicích?´ Již vzhledem k historii musel jsem mlčet a ministr nade mnou zvítězil…"

  Na vyrovnané rivalské souboje ve třetí dekádě minulého století, kdy hráči SK Pardubice a SK Hradec Králové bojovali v divizi českého venkova, byly i veselé vzpomínky. "V Hradci to bylo vždy bouřlivější než kde jinde. Domácí fanoušci nás vyprovázeli až na nádraží a že nám netleskali, samozřejmé," vzpomínal po letech Maxmilián Synek, jedna z legend pardubického fotbalu.

  A přidal i úsměvné příhody, byť to tak v danou chvíli možná nevypadalo. "V Hradci, na stadionu u jatek, jsme svedli mnoho utkání," podělil se o několik příhod. "Jednou jsem odváděl faul ´vopičkovi´ Hellerovi a najednou se přes hřiště na mně hnala ženská s holí. Podruhé jsem zase kopal trestňák od lajny, ale nějaká fanynka mě při tom chytla rukojetí deštníku za krk. Moc jsme si z toho ale nedělali. Jen jednou se rozčílil Eda Krčma, když při odchodu do kabin mu trefil nějaký fanda shnilým pomerančem jeho pleš."  

  Rivalita mezi Pardubicemi a Hradcem tedy trvá od nepaměti. Krásně se k ní vyjádřil v roce 1968 pardubický novinář Jan Herynek na stránkách časopisu Naše kopaná: "Skončí-li výsledek tohoto utkání jakkoliv, rivalita bude pokračovat dál. Ať je vždy jen ku prospěchu kopané."

  Zobrazit First article

  Komentáře

  Story Page