identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Ota Resch

  Ota Resch

  • Narození: 02.04.1888, Moravské Křižánky
  • Úmrtí: 20.11.1929 (41let), Pardubice
  Ota Resch, osobnost Pardubického fotbalu

  Už v průběhu hráčské kariéry se stal Ota Resch pokladníkem SK Pardubice, poté byl v letech 1912 - 1924 jeho sekretářem. Zejména díky jeho aktivitě fungoval SK Pardubice i v letech Světové války, během jejíhož prvního roku byl Resch vážně zraněn (jeho bratr Adolf, rovněž hráč SKP, v té době padl) a hospitalizován v sanatoriu v Praze Podolí. Již během válečných let začal podnikat a po skončení války si v Pardubicích otevřel Bankovní dům Ota Resch. 

  Stal se nejen úspěšným podnikatelem, ale také mecenášem pardubického sportu, nejen fotbalu. Klub SK Pardubice podporoval zejména tím, že ve své firmě zaměstnával jeho členy, čímž umožňoval posilování týmu o kvalitní hráče, na tuto Reschovu aktivitu vzpomíná i Ladislav Ženíšek ve své životopisné knize. Jeho společnost měla navíc velmi silnou firemní jedenáctku, ve které nastupovali právě fotbalisté, jinak oblékající dres SKP.

  Díky aktivitě Oty Resche, který byl mj. v letech 1926 - 1927 předsedou Východočeské župy fotbalové (VŽF), se začalo v Pardubicích bojovat za vybudování důstojného sportovního stadionu. Jeho otevření se však Resch nedočkal. Zemřel předčasně, v listopadu 1929 a o jeho důležitosti svědčí i to, že Všesportovní stadion nesl jeden čas jeho jméno. Hrob Oty Resche je součástí projektu Pardubický Slavín, který byl spuštěn v roce 2015 a jehož posláním je snaha zvýšení povědomí o významných osobnostech Pardubic.
    

  Ota Resch v článcích
  Video: Fotokniha SK Pardubice z roku 1928

  Video: Fotokniha SK Pardubice z roku 1928

  Do dnešních dnů se zachovala fotokniha SK Pardubice z roku 1928. Byla v držení p. Spěváka, od něhož ji získal autor tohoto webu. A co na jejích stránkách najdete? To se dozvíte ve videu, které vzniko na jaře 2019 v rámci projektu Magazín Libero.

  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Kdy se v Pardubicích poprvé představil fotbalový tým z Anglie? Stalo se tak na jaře roku 1909 a šlo o londýnský celek Civil Service. Ten na Olšinkách nad místním SK Pardubice zvítězil 5:0, což ovšem v tehdejší době nebyl proti ostrovnímu týmu žádný velký propadák.

  Sehnat kopačky, to nebylo jen tak…

  Sehnat kopačky, to nebylo jen tak…

  V dnešní době si málokdo dovede představit, jak musely na začátku 20. století fotbalové kluby bojovat s materiální nouzí. Vždyť například párů kopaček tehdy nebylo v týmech o mnoho víc, než hráčů. Jako příklad uvedeme situaci z roku 1906, kdy se SK Pardubice chystal k zápasu do Litomyšle.

  Ota Resch. Muž, bez něhož by nebyl "Letní" stadion

  Ota Resch. Muž, bez něhož by nebyl "Letní" stadion

  Jméno Oty Resche je dnes známé spíše pardubickým historikům. Každopádně je to jediný pardubický fotbalista, který byl zahrnut do projektu Pardubický Slavín, který mapuje místa odpočinku slavných pardubických osobností. Právě on byl jedním z hlavních iniciátorů výstavby pardubického sportovního stadionu, zaslouží si naši malou vzpomínku.  

  Video: 80 let od prvního ligového zápasu v Pardubicích

  Video: 80 let od prvního ligového zápasu v Pardubicích

  V úterý 22. srpna 2017 oslavil pardubický fotbal jedno kulaté výročí. Uplynulo 80 let ode dne, kdy měla v tomto východočeském městě premiéru 1. fotbalová liga. Podívejte se na naše video k tomuto výročí!

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Pohár svobody, velký úspěch pardubického fotbalu…

  Když v roce 1928 inicioval mecenáš pardubického sportu <a href="http://pardubickyfotbal.webdoit.cz/osobnosti/print/5?code=Ota-Resch" target="_blank" rel="">Ota Resch</a> vznik soutěže o&nbsp;Pohár svobody, myšlenka se ujala, tehdejší ministr Národní obrany František Udržal&nbsp;nechal zhotovit pro vítěze krásnou&nbsp;trofej a mohlo se začít.

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

  S pardubickými kluby se pražská Sparta střetává ve vzájemných soubojích více než 100 let.

  Josef Svoboda - hvězda dvacátých let

  Josef Svoboda - hvězda dvacátých let

  Který z hráčů, jenž zasvětili většinu své kariéry pardubickému fotbalu, se dá považovat za největší hvězdu? Kandidátů je několik, i mezi našimi vrstevníky, ale jedno jméno v podobném výčtu chybět rozhodně nesmí. Josef Svoboda.

  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Který nejslavnější fotbalista oblékal dres pardubického klubu? Máme dva kandidáty: Ladislava Ženíška, držitele stříbra z MS 1934 a Andreje Kvašňáka, který má stejný kov z MS 1962. Mezi jejich angažmá je ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco Andrej Kvašňák barvy vojenské Dukly Pardubice na konci padesátých let oblékl na základě rozkazu, Ladislav Ženíšek se o dres SK Pardubice v první polovině dvacátých let musel poprat. I proto se dnes podíváme na jeho působení v jednom z pardubických klubů.