identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  98 let od 20.02.1920 - první utkání Slavoje Pardubice (pozdější Lokomotiva) na hřišti ve Svítkově, Slavoj vítězí 2:0

  Otakar Škvain - Mazal

  Otakar Škvain - Mazal

  • Narození: 03.06.1894, Kladno
  • Úmrtí: 12.09.1941 (47let), Pardubice
  Otakar Škvain - Mazal, osobnost Pardubického fotbalu

  Kladenský rodák, během své kariéry vynikající fotbalista, který oblékal dresy Kladna, Židenic, Sparty, Moravské Slavie a SK Slavie. Hrál také v reprezentačním dresu, na OH 1920 nastřílel v semifinálovém utkání hattrick, jeho kariéru ale v lednu 1923 ukončilo vážné zranění. Později se věnoval trenérské práci, vedl ligové kluby v Čechách, v Polsku i na Slovensku.

  V Pardubicích se objevil poprvé v roce 1937, kdy ho po dvou kolech premiérové sezóny v 1. lize získalo vedení SK Pardubice. Po skončení soutěžního ročníku, kdy se tým umístněním na 9. pozici v lize zachránil, odešel. Nicméně jeho velkou zásluhou je, že do klubu přišel hlavní tahoun té doby, reprezentant  Arnošt Kreuz a také Jiří Zástěra, které tým posílil z konkurenčního AFK.

  Podruhé přijal Otakar Škvain, obecně známý pod přezdívkou Mazal, angažmá v SK Pardubice v létě 1941. Po dvou odehraných zápasech však zemřel, když mu při tenisovém utkání na klubových kurtech selhalo srdce.  

  Otakar Škvain - Mazal v článcích
  Co se napsalo o Jiřím Zástěrovi v roce 1942?

  Co se napsalo o Jiřím Zástěrovi v roce 1942?

  Ve válečných dobách, konkrétně v roce 1942, vyšla kniha Viléma Nezbedy Východočeský sport, která mapovala sportovní dění v tomto regionu. A významné zastoupení v této publikaci měl pochopitelně fotbal. Na jejích stránkách se objevil zajímavý článek o Jiřím Zástěrovi, toho času obránci ligového SK Pardubice. Přečtěte si jeho neupravované znění, ke kterému jsme připojili stručný komentář.

  Miroslav Potůček: Bican se moc bránit nedal!

  Miroslav Potůček: Bican se moc bránit nedal!

  Posledním žijícím pamětníkem z řad hráčů SK Pardubice z válečných let byl Miroslav Potůček (1922 - 2015), který bojoval v ligovém týmu od roku 1943. V roce 2014 nám poskytl obsáhlý rozhovor.

  Telegraf: Pardubický Zástěra se zpovídá

  Telegraf: Pardubický Zástěra se zpovídá

  Ani ve válečných letech nebyly rozhovory s fotbalisty zdaleka věcí běžnou, ale zkraje roku 1941 přinesl časopis Telegraf rozhovor s pardubickým Jiřím Zástěrou.