identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Arnošt Košťál

  Arnošt Košťál

  • Narození: 26.06.1904, Police nad Metují
  • Úmrtí: 02.07.1942 (38let), Pardubice
  Arnošt Košťál, osobnost Pardubického fotbalu

  Arnošt Košťál se narodil v Polici nad Metují, ale již v šesti letech se přestěhoval s rodiči do Pardubic, kde jeho otec odkoupil od známého aviatika Jana Kašpara hotel Veselka. Mladý Arnošt nejprve studoval obchodní akademii v Chrudimi, kterou však nedokončil. Dal se však na studia hotelové školy v Drážďanech a později se dostal na praxi do Francie. Roku 1928 se v Praze oženil s Jarmilou Udržalovou z Dolní Rovně, dcerou Františka Udržala, pozdějšího československého ministerského předsedy.

  Roku 1931, po úspěšné Výstavě tělesné výchovy a sportu v Pardubicích, si manželé Košťálovi pronajali hotel Grand a záhy z něj vybudovali prvotřídní podnik. Roku 1936 odkoupil Košťál od svého otce hotel Veselka. V té době byla již z Košťála známá pardubická osobnost, měl také mnoho vlivných známostí.

  V hotelu Veselka zastihla Arnošta Košťála i druhá světová válka. V roce 1941 se stal součástí pardubického protinacistického odboje, když se zapojil do sítě organizované npor. Bartošem, velitelem výsadkářské skupiny Silver A vysazené na území protektorátu v prosinci 1941. Hotel Veselka byl tehdy prvotřídním podnikem často navštěvovaným veliteli pardubického gestapa, Košťál měl za úkol vyzvědět co nejvíce o těchto lidech a předat informace parašutistům.

  Později jednoho z členů skupiny Silver A Josefa Valčíka zaměstnal ve Veselce jako číšníka. To gestapo po čase odhalilo a začalo podezřívat i Košťála. Košťál varoval Valčíka, a ten uprchl do Prahy, kde se stal aktivním účastníkem atentátu na Reinharda Heydricha.

  V té době Arnošt „Arno“ Košťál byl ve válečných letech předsedou fotbalového oddílu SK Pardubice, naposledy byl do této funkce zvolen na Valné hromadě 14.3.1942. To do útoku na R. Heydricha scházely jen dva měsíce a dějinné události poté nabraly rychlý spád. Následovalo hromadné zatýkání, které se nevyhnulo ani Arnoštu Košťálovi. Byl dopaden a spolu s dalšími účastníky odboje 2. července 1942 na pardubickém „Zámečku“ popraven.