identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  98 let od 20.02.1920 - první utkání Slavoje Pardubice (pozdější Lokomotiva) na hřišti ve Svítkově, Slavoj vítězí 2:0

  Stadion Olšinky

  Stadion Olšinky

  • Otevřen: 21.06.1903
  • Místo: V místě současného KD Ideon
  Stadion Olšinky, stadion Pardubického fotbalu

  Stadion na Olšinkách byl otevřený 21.06.1903 při příležitosti Východočeské výstavy, která se v jeho okolí konala. Působil zde hlavně SK Pardubice, který zde sehrál i významné zápasy proti zahraničním soupeřům, včetně prvního duelu proti anglickému klubu, kterým byl Civil Service Londýn, utkání se hrálo 12.04.1909. V roce 1924 zde byla vystěvěna nová tribuna, která nahradila původní převážně dřevěnou.

   

  Dlouhé roky však sportovci shledávali možnosti stadionu na Olšinkách jako nevyhovující a aktivně se snažili o výstavbu většího stadionu. Když byl v roce 1931 otevřen Všesportovní stadion (dnes Letní), začal význam stadionu na Olšinkách upadat. Později ustoupil další výstavbě, v dnešních dnech na jeho místě stojí KC Ideon a zčásti i plavecký stadion.

  Kdo zde hrál?

  Stadion Olšinky v článcích
  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Který nejslavnější fotbalista oblékal dres pardubického klubu? Máme dva kandidáty: Ladislava Ženíška, držitele stříbra z MS 1934 a Andreje Kvašňáka, který má stejný kov z MS 1962. Mezi jejich angažmá je ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco Andrej Kvašňák barvy vojenské Dukly Pardubice na konci padesátých let oblékl na základě rozkazu, Ladislav Ženíšek se o dres SK Pardubice v první polovině dvacátých let musel poprat. I proto se dnes podíváme na jeho působení v jednom z pardubických klubů.