identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  68 let od 30.01.1954 - Ve Svítkově otevřen fotbalový stadion se 400 metrů dlouhým atletickým oválem. Byl otevřen plochodrážním závodem.

  Stadion Olšinky

  Stadion Olšinky

  • Otevřen: 21.06.1903
  • Místo: V místě současného KD Ideon
  Stadion Olšinky, stadion Pardubického fotbalu

  Stadion na Olšinkách byl otevřený 21.06.1903 při příležitosti Východočeské výstavy, která se v jeho okolí konala. Působil zde hlavně SK Pardubice, který zde sehrál i významné zápasy proti zahraničním soupeřům, včetně prvního duelu proti anglickému klubu, kterým byl Civil Service Londýn, utkání se hrálo 12.04.1909. V roce 1924 zde byla vystěvěna nová tribuna, která nahradila původní převážně dřevěnou.

   

  Dlouhé roky však sportovci shledávali možnosti stadionu na Olšinkách jako nevyhovující a aktivně se snažili o výstavbu většího stadionu. Když byl v roce 1931 otevřen Všesportovní stadion (dnes Letní), začal význam stadionu na Olšinkách upadat. Později ustoupil další výstavbě, v dnešních dnech na jeho místě stojí KC Ideon a zčásti i plavecký stadion.

  Kdo zde hrál?

  Stadion Olšinky v článcích
  Video: Fotokniha SK Pardubice z roku 1928

  Video: Fotokniha SK Pardubice z roku 1928

  Do dnešních dnů se zachovala fotokniha SK Pardubice z roku 1928. Byla v držení p. Spěváka, od něhož ji získal autor tohoto webu. A co na jejích stránkách najdete? To se dozvíte ve videu, které vzniko na jaře 2019 v rámci projektu Magazín Libero.

  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Před 110 lety hráli v Pardubicích Angličané

  Kdy se v Pardubicích poprvé představil fotbalový tým z Anglie? Stalo se tak na jaře roku 1909 a šlo o londýnský celek Civil Service. Ten na Olšinkách nad místním SK Pardubice zvítězil 5:0, což ovšem v tehdejší době nebyl proti ostrovnímu týmu žádný velký propadák.

  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Když v Pardubicích kopal Ženíšek…

  Který nejslavnější fotbalista oblékal dres pardubického klubu? Máme dva kandidáty: Ladislava Ženíška, držitele stříbra z MS 1934 a Andreje Kvašňáka, který má stejný kov z MS 1962. Mezi jejich angažmá je ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco Andrej Kvašňák barvy vojenské Dukly Pardubice na konci padesátých let oblékl na základě rozkazu, Ladislav Ženíšek se o dres SK Pardubice v první polovině dvacátých let musel poprat. I proto se dnes podíváme na jeho působení v jednom z pardubických klubů.