identity
Zavřít
    KALENDÁRIUM

    91 let od 04.06.1931 - Konal se na Letním stadionu první fotbalový zápas: ČSR - Maďarsko o Středoevropský pohár amatérů

    Stadion Pod Vinicí

    Stadion Pod Vinicí

    • Otevřen: 01.09.1934
    • Místo:
    Stadion Pod Vinicí, stadion Pardubického fotbalu

    Již v roce 1931 začal pod Vinicí klub AFK Pardubice s výstavbou kurtů pro svůj tenisový odbor (založený v roce 1924). V roce 1932 v areálu přibyla klubovna, kuželník a centrální dvorec. Od roku 1934 tedy stojí pod Vinicí fotbalový stadion. V sobotu  1. září 1934 klub slavnostně otevírá hřiště Pod Vinicí, na pozemcích fy Rainberg, vč. kabin a montované železné tribuny. Prvním zápasem je mistrovské utkání proti SK Heřmanův Městec, který domácí vyhráli 9:1. Zpočátku bylo označení stadion příliš lichotící (sám AFK ho označoval na svých hlavičkových papírech jako ´hřiště´), ale později se AFK podařilo vytvořit si zde opravdové domácí prostředí. V prvních válečných letech zde hrál AFK kvalifikaci o postup do 1. ligy a několikatisícové návštěvy nebyly výjimkou.

     

    Na konci 60 tých let začínají úpravy areálu, které ho přetvořily do současné podoby. Vyrostla zde velká tribuna, v jejím zázemí i prostory pro rehabilitaci. Již předtím byla v červnu 1988 dokončena víceúčelová budova TJ Tesla Pardubice, kde na ploše 1500 m2 vyrostla ve dvou podlažích hala pro stolní tenis, společenské sály a ubytovna s 21 lůžkem.

     

    Vinice se proměnila v útulný sportovní areál, jak ho můžeme vidět i dnes, kdy na jeho hřištích působí klub FK Pardubice. Po postupu týmu do 2. fotbalové ligy v roce 2012 byly dvě hlavní protilehlé tribuny osazeny novými sedačkami, úprav doznal také interiér tribuny, stejně jako sektory pro fanoušky. I přes tyto úpravy je stadion jedním z nejkromnějších v republikových fotbalových soutěžích.

    Kdo zde hrál?

    Stadion Pod Vinicí v článcích
    Miroslav Potůček: Bican se moc bránit nedal!

    Miroslav Potůček: Bican se moc bránit nedal!

    Posledním žijícím pamětníkem z řad hráčů SK Pardubice z válečných let byl Miroslav Potůček (1922 - 2015), který bojoval v ligovém týmu od roku 1943. V roce 2014 nám poskytl obsáhlý rozhovor.

    Kdo je nejstarší žijící pardubický fotbalista?

    Kdo je nejstarší žijící pardubický fotbalista?

    (prosinec 2016) - V roce 2015 přinesl zápasový bulletin FK Pardubice rozhovor s Miroslavem Potůčkem, ligovým hráčem SK Pardubice z válečných let. Ale v Pardubičkách žije ještě dříve narozený pan Rudolf Ullrich (r. 1921), záložník a později brankář AFK Pardubice, který v týmu hrál ve válečných i poválečných letech a pamatuje řadu tehdejších hvězd! 

    Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

    Památná utkání mezi Pardubicemi a Spartou

    S pardubickými kluby se pražská Sparta střetává ve vzájemných soubojích více než 100 let.