identity
Zavřít
  KALENDÁRIUM

  98 let od 20.02.1920 - první utkání Slavoje Pardubice (pozdější Lokomotiva) na hřišti ve Svítkově, Slavoj vítězí 2:0

  Stadion Pod Vinicí

  Stadion Pod Vinicí

  • Otevřen: 01.01.1934
  • Místo:
  Stadion Pod Vinicí, stadion Pardubického fotbalu

  Již v roce 1931 začal pod Vinicí klub AFK Pardubice s výstavbou kurtů pro svůj tenisový odbor. V roce 1932 v areálu přibyla klubovna, kuželník a centrální dvorec. Od roku 1934 tedy stojí pod Vinicí fotbalový stadion. Zpočátku bylo označení stadion příliš lichotící (sám AFK ho označoval na svých hlavičkových papírech jako ´hřiště´), ale později se AFK podařilo vytvořit si zde opravdové domácí prostředí. V prvních válečných letech zde hrál AFK kvalifikaci o postup do 1. ligy a několikatisícové návštěvy nebyly výjimkou.

   

  Na konci 60 tých let začínají úpravy areálu, které ho přetvořily do současné podoby. Vyrostla zde velká tribuna, v jejím zázemí i prostory pro rehabilitaci. Již předtím byla v červnu 1988 dokončena víceúčelová budova TJ Tesla Pardubice, kde na ploše 1500 m2 vyrostla ve dvou podlažích hala pro stolní tenis, společenské sály a ubytovna s 21 lůžkem.

   

  Vinice se proměnila v útulný sportovní areál, jak ho můžeme vidět i dnes, kdy na jeho hřištích působí klub FK Pardubice. Po postupu týmu do 2. fotbalové ligy v roce 2012 byly dvě hlavní protilehlé tribuny osazeny novými sedačkami, úprav doznal také interiér tribuny, stejně jako sektory pro fanoušky.

  Kdo zde hrál?

  Stadion Pod Vinicí v článcích
  Miroslav Potůček: Bican se moc bránit nedal!

  Miroslav Potůček: Bican se moc bránit nedal!

  Posledním žijícím pamětníkem z řad hráčů SK Pardubice z válečných let byl Miroslav Potůček (1922 - 2015), který bojoval v ligovém týmu od roku 1943. V roce 2014 nám poskytl obsáhlý rozhovor.

  Kdo je nejstarší žijící pardubický fotbalista?

  Kdo je nejstarší žijící pardubický fotbalista?

  (prosinec 2016) - V roce 2015 přinesl zápasový bulletin FK Pardubice rozhovor s Miroslavem Potůčkem, ligovým hráčem SK Pardubice z válečných let. Ale v Pardubičkách žije ještě dříve narozený pan Rudolf Ullrich (r. 1921), záložník a později brankář AFK Pardubice, který v týmu hrál ve válečných i poválečných letech a pamatuje řadu tehdejších hvězd!